Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Крал Артур” от Париж

БНР Новини
Снимка: © andrea messana | opéra national de paris

В запазеното време за опера в ефира на програма „Христо Ботев” ви предлагаме поредното удоволствие за ценители с изискан вкус - малко познатата опера на Ернест Шосон „Крал Артур” със звездния състав на Парижката национална опера. Записът е направен през месец май тази година в Опера Бастий под диригентството на швейцарския музикант, директор на Парижката опера - Филип Жордан, а в главните роли са очарователните Роберто Аланя, Томас Хемпсън и Софи Кош. Либретото е на самия Шосон и е изградено на основата на прочутата легенда за Крал Артур, а именно любовният триъгълник между Артур, неговата съпруга кралица Гуиневир и любовника й сър Ланселот - една приказка за силата на меча и магьосничеството; история, съчетала в себе си мита и вълшебството.
Шосон работи по тази разкошна и дори разточителна партитура почти десет години (от 1886 до 1895), но първото изпълнение закъснява и не заварва жив композитора. Операта е поставена едва на 30 ноември 1903 г. в Кралския театър на Брюксел. Шосон е напуснал този свят три години и половина преди това в разцвета на своята кариера. Сценографията е дело на Албер Дюбоск и на белгийския художник-символист Фернан Кнопф под вещото ръководство на вдовицата на Шосон и нейния зет художника Анри Льорол. Много изследователи откриват в музикалния език на „Крал Артур” влияние на Рихард Вагнер и оперите му „Тристан и Изолда” и „Парсифал” и на Цезар Франк.

Изпълнителски състав:
Крал Артур - Томас Хемпсън (баритон)
Кралица Гуиневир - Софи Кош (мецосопрано)
Сър Ланселот - Роберто Аланя (тенор)
Лионел - Станислас дьо Барбейрак (тенор)
Мерлин - Петер Сидхом (баритон)
Мордред - Александр Дюамел (бас)
Алън - Франсоа Ли (бас)
Работник - Сирил Дюбоа (тенор)
Рицар - Тиаго Матос (бас)
Адютант - Уго Рабек (бас)
Хор и оркестър на Парижката национална опера
Режисьор - Греъм Вик
Диригент - Филип Жордан

Съдържание на операта „Крал Артур”

събота, 21 ноември от 20 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55