Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Крал Артур” - опера в три действия от Ернест Шосон (съдържание)

БНР Новини

Музика: Ернест Шосон
Либрето: Ернест Шосон
Първо изпълнение: 30 ноември 1903 г., Брюксел, театър „Ла Моне”

Действащи лица:
Артур, крал на Англия (баритон)
Кралица Гуиневир, съпруга на Артур (мецосопрано)
Сър Ланселот, рицар, любовник на Гуиневир (тенор)
Лионел, оръженосец на Ланселот –тенор
Мерлин, магьосник (баритон)
Мордред, рицар (бас)
Алън (бас)
Работник (тенор)
Рицар (бас)

Рицари, оръженосци, пажове, бардове, придворни дами

Действието се развива в Англия, края на V - началото на VІ в.

Първо действие:
Първа картина
В присъствието на целия двор, крал Артур хвали рицарите на Кръглата маса, които са победили саксонците. Той отличава преди всичко заслугите на Ланселот, което събужда завистта на Мордред - племенникът на Артур. Ланселот си уговаря среща с Гуиневир - съпругата на Артур, което не убягва от вниманието на Мордред.

Втора картина
Лионел, оръженосецът на Ланселот, бди над срещата на влюбените, като горко преживява любовта на господаря си към кралицата, която го води до предателство към доверието на краля. Но любовниците забравят за света около тях и за всички морални съображения. Мордред изненадва двойката, но е повален от Ланселот.

Второ действие:
Първа картина
Чува се песен на придворен, която слави подвизите на крал Артур. Това отново изостря угризенията на Ланселот. Гуиневир, ескортирана от Ланселот, му казва, че Мордред е жив и ги е издал. Кралят обаче е потвърдил доверието си в тях и иска да изслуша своя верен рицар. Ланселот трябва да избира между живот в лъжа в замъка или бягство. Ланселот избира да избяга със своята любима Гуиневир.

Втора картина
Крал Артур усеща, че делото му е застрашено. Той отказва да повярва в предателството на Ланселот и призовава спомена за могъщия Мерлин - приятелят му от първите славни дни. Призракът на магьосника се явява сред клоните на една ябълка и обявява, че е близо краят на съюза на рицарите на Кръглата маса. Предрича и смъртта на Артур. Призракът изчезва в момента, в който Артур решава да го попита дали Гуиневир и Ланселот са виновни. След пророчеството на Мерлин кралят събира рицарите си, които му съобщават, че кралицата е изчезнала. Артур разбира, че двамата са избягали и нарежда да бъдат преследвани.

Трето действие:
Първа картина
Гуиневир вярва в победата на Ланселот, но той отказва да се бие срещу Артур. Дългът най-после е победил любовта. Той се хвърля в боя на сигурна смърт. Гуиневир се самоубива.

Втора картина
Артур открива умиращия Ланселот и въпреки разочарованието си от предателството на двамата им прощава. Преди да издъхне Ланселот предрича на Артур, че духът му ще живее вечно. Загубил любимите си хора Артур мечтае за смъртта. Той хвърля прочутия си магически меч Ескалибур в морето и се качва на лодка, която се отправя към потъващото в мрачните води слънце. От небето се чува зов, който отвежда краля в един мистичен, нереален свят, където ще почива в мир до момента, в който не настъпи време за прераждането му.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20