Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Крал Артур” - опера в три действия от Ернест Шосон (съдържание)

БНР Новини

Музика: Ернест Шосон
Либрето: Ернест Шосон
Първо изпълнение: 30 ноември 1903 г., Брюксел, театър „Ла Моне”

Действащи лица:
Артур, крал на Англия (баритон)
Кралица Гуиневир, съпруга на Артур (мецосопрано)
Сър Ланселот, рицар, любовник на Гуиневир (тенор)
Лионел, оръженосец на Ланселот –тенор
Мерлин, магьосник (баритон)
Мордред, рицар (бас)
Алън (бас)
Работник (тенор)
Рицар (бас)

Рицари, оръженосци, пажове, бардове, придворни дами

Действието се развива в Англия, края на V - началото на VІ в.

Първо действие:
Първа картина
В присъствието на целия двор, крал Артур хвали рицарите на Кръглата маса, които са победили саксонците. Той отличава преди всичко заслугите на Ланселот, което събужда завистта на Мордред - племенникът на Артур. Ланселот си уговаря среща с Гуиневир - съпругата на Артур, което не убягва от вниманието на Мордред.

Втора картина
Лионел, оръженосецът на Ланселот, бди над срещата на влюбените, като горко преживява любовта на господаря си към кралицата, която го води до предателство към доверието на краля. Но любовниците забравят за света около тях и за всички морални съображения. Мордред изненадва двойката, но е повален от Ланселот.

Второ действие:
Първа картина
Чува се песен на придворен, която слави подвизите на крал Артур. Това отново изостря угризенията на Ланселот. Гуиневир, ескортирана от Ланселот, му казва, че Мордред е жив и ги е издал. Кралят обаче е потвърдил доверието си в тях и иска да изслуша своя верен рицар. Ланселот трябва да избира между живот в лъжа в замъка или бягство. Ланселот избира да избяга със своята любима Гуиневир.

Втора картина
Крал Артур усеща, че делото му е застрашено. Той отказва да повярва в предателството на Ланселот и призовава спомена за могъщия Мерлин - приятелят му от първите славни дни. Призракът на магьосника се явява сред клоните на една ябълка и обявява, че е близо краят на съюза на рицарите на Кръглата маса. Предрича и смъртта на Артур. Призракът изчезва в момента, в който Артур решава да го попита дали Гуиневир и Ланселот са виновни. След пророчеството на Мерлин кралят събира рицарите си, които му съобщават, че кралицата е изчезнала. Артур разбира, че двамата са избягали и нарежда да бъдат преследвани.

Трето действие:
Първа картина
Гуиневир вярва в победата на Ланселот, но той отказва да се бие срещу Артур. Дългът най-после е победил любовта. Той се хвърля в боя на сигурна смърт. Гуиневир се самоубива.

Втора картина
Артур открива умиращия Ланселот и въпреки разочарованието си от предателството на двамата им прощава. Преди да издъхне Ланселот предрича на Артур, че духът му ще живее вечно. Загубил любимите си хора Артур мечтае за смъртта. Той хвърля прочутия си магически меч Ескалибур в морето и се качва на лодка, която се отправя към потъващото в мрачните води слънце. От небето се чува зов, който отвежда краля в един мистичен, нереален свят, където ще почива в мир до момента, в който не настъпи време за прераждането му.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шерил Милнс на 90

На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..

публикувано на 11.01.25 в 07:55

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22