Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Перлата на Пустинята” или истинската история на град Палмира

БНР Новини
Боян Думанов
Снимка: Мария Костова

За Палмира напоследък се говори много. За жалост, обикновено в контекста на продължаващи военни действия и на варварски разрушения на хилядолетни старини. Преди броени дни от там дойде и добрата новина - че градът, наричан музей на открито най-накрая е освободен от джихадистите от Ислямска държава и културно-историческите ценности в него могат да се считат за спасени. Поне тези от тях, които все още съществуват... А за другите надежда може би има, ако съдим по изказванията на водещи световни археолози.
Палмира. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Истинската история на Палмира обаче е нещо много по-мащабно и значимо. Тя започва да става видима след разпадането на империята на Александър Велики, когато влиза в пределите на царството на селевкидите. По това време името на града е Тадмор - наименование, което се запазва до 63 г. пр. Хр., когато се създава римската провинция Сирия и на историческата сцена се появява градът на палмите – Палмира. Как се случва така, че един обикновен оазис, щастливо оказал се част от древния път на коприната, успява да се превърне в империя, включваща териториите на Сирия, Палестина и Египет? Каква е ролята на „царицата-войн” Зенобия в това огромно израстване? И как един малък народ успява да отстои себе си въпреки огромния натиск на две могъщи империи? - чуйте разказа на ръководителя на департамента по археология в НБУ Боян Думанов за истинската история на Палмира и за настоящето на „перлата на пустинята”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35