Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Татяна Дронзина: В България има признаци за радикализация на определени общности

Проф. Татяна Дронзина
Снимка: БГНЕС
У нас да се говори спокойно за наличието на признаци за радикализация сред определени групи е сложна задача. Особено, ако се прави обосновано и без тънки сметки за извличането на бъдещи изгоди. Според политолога Татяна Дронзина това се дължи и на прекалената привързаност към политическата коректност у нас. Проф. Дронзина добави, че традиционните мюсюлмани в България са се оказали доста по-устойчиви срещу радикални интерпретации на исляма от новообърнатите такива. Теренните й изследвания показват, че най-сериозен повод за тревога дават някои тенденции, които се забелязват сред ромските общности, отскоро изповядващи исляма. Според нея, обещанията за по-висок жизнен стандарт са само малка част от начина, по който ромите биват привлечени към радикалистите. Оказва се, че много по-съществен фактор в тази посока е тяхното проблематично търсене на нова идентичност.

Защо според професора-политолог белгийският път на интеграция на етнически и религиозни малцинства (по който вървим и у нас!) е безхаберен? Как отсъствието на държавата от вече обособените гета предпоставя задълбочаването на проблема? И какъв е пътят за неговото разрешаване? - чуйте в разговора с проф. Татяна Дронзина от тази сутрин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35