Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пенчо Славейков и Кръгът „Мисъл” - недосъстоялият се български литературен канон

На 27 април 2016 г. се навършиха 150 години от рождението на Пенчо Славейков - един от големите модернизатори и европеизатори на българската литература, култура, изкуство. Човекът, завършил в Германия, непрестанно обвиняващ тукашните си колеги във „фасулковщина” и неразбиране на световните културни процеси, но в същото време непрестанно утвърждаващ духа на българското, написал знаменитата студия „Българската народна песен”, създал българския епос „Кървава песен”, е нееднозначна, противоречива и особена личност, доста различна от онова, което сме свикнали да срещаме на културната сцена от онова време, а и не само тогава. В това е може би големият въпрос около личността на Пенчо Славейков: защо неговите и на хората около него модернизаторски усилия не постигнаха докрай целите си, защо на българското общество винаги сякаш му се налага да започва цивилизационните си проекти все от начало, все от нулата? Стои пред нас питането: щеше ли да бъде така, ако Господарката Смърт не се беше намесила и Пенчо Славейков - вместо да склопи за сетен път очи на 10 юни 1912 г. в Брунате, да получи Нобеловата награда от Шведската академия и така да се превърне в първия балканец и вторият славянин, неин лауреат? Щеше ли тогава за патриарх на българската литература да бъде окичен Иван Вазов, нямаше ли самият факт на световно признание изведнъж да изведе Пенчо Славейков именно като най-важния и най-значим български творец? И съответно дали пък тогава точно модерназиционните тенденции в българското развитие във всякакъв план - социален, политически, икономически, културен, нямаше да вземат връх над стагнационните, задържащи и забавящи движението на страната и народа напред, към принципите и нормите на европейското общество?
Всичко това са сложни въпроси, на които предаването „Премълчаната история” ще се опита да даде що-годе някакъв отговор с помощта на проф. Михаил Неделчев от Нов български университет, доц. д-р Пламен Антов от Българската академия на науките и Владимир Игнатов.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25