Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юджийн Чадборн и Шрьодер с два концерта на „Аларма Пънк Джаз“ тази седмица

БНР Новини
Шрьодер и Юджийн Чадборн
Снимка: schindelbeck.org

Датите са 13 и 14 май, а градовете – София и Пловдив. А иначе той, Чадборн  може да свири „Марсилезата“ както Джими Хендрикс – американския химн. Може да убеди Джон Зорн да се включи в интерпретация на класики на Карл Пъркинс. Може да ви разсмее и разплаче. Поотделно или едновременно. Може да ви смути, да ви накара да мислите със собствените си глави, да ви извади със своя „шокабили“ - подход от консуматорската кома (поне за няколко часа, ако не завинаги)… Юджийн Чадборн е легенда на американската ъндърграунд сцена вече четвърто десетилетие. В неговото творчество кога хармонично, кога шокиращо се преплитат фолк-блус и фрий джаз, траш-пънк и хилбили, протестни текстове и рагтайм, съвременна импровизирана музика и психеделик-рок. Броят на албумите му отдавна е трицифрено число, което никой не може да назове с точност, тъй като освен албуми за някои от най-прогресивните издателски компании на нашето време (Leo Records, Intact, Victo, Parachute, Avant) Добрият Доктор Чад има и огромно количество самиздатски limited edition албуми (понякога в тираж от по 10-15 копия!)... От началото на 80-те до ден днешен творческият му път се е преплитал и се преплита с този на музиканти като Джон Зорн, Аки Такасе, Пат Томас, Елиът Шарп, Тошинори Кондо, Zu (които сме гледали в София с Майк Патън и които смятат Чадборн за свой баща в музиката), Хан Бенинк, Паул Ловенс, Майкъл Ветчър, Барт Марис, Вилберт де Йооде... Разбира се, тук трябва да прибавим и имената на някои вече покойни великани като Том Кора и Джими Карл Блек (същия, да, от Mothers Of Invention на Запа, „индианеца на групата”), с когото Юджийн за дълги години (до смъртта на Джими през 2008) свири във формацията The Jack & Jim Show (неин кръстник пък е самият Кептън Бийфхарт).

Освен че е автор на стотици умни и абсурдистки песнички, в които главни герои често са хората, на които дължим състоянието на съвременния свят (Буш, Берлускони, Хитлер, Ку-Клукс-Клан, Обама), Юджийн Чадборн доста майсторски превежда на собствения си музикален език и доволно количество песни на Джими Хендрикс, Фатс Уолър, Чък Бери, Запа, Бъфало Спрингфийлд, Джони Кеш, Стиви Уондър, Блек Сабат и Бийтълс... И не само песни – в репертоара си Добрият Доктор има и уникални интерпретации на творчеството на Алберт Айлер, Бах, Бетовен, Мингъс, Ерик Долфи... (и тук списъкът е безкраен).

В България Юджийн Чадборн пристига по покана на радио фестивала „Аларма Пънк Джаз” на програма „Христо Ботев“ (шест години след първото си гостуване) и този път идва заедно с германския барабанист Шрьодер (Дитер Шрьодер – да не се бърка с Герхард Шрьодер или с онзи, лошия с респираторната маска от „Костенурките нинджа”), с когото съвсем обичайно се познават от едно от изданията на „Запанале” в близкото минало и с когото активно свирят през последните години.
В София концертът се пада петък 13, а мястото е най-подходящото за случая – Първо студио на БНР, а в Пловдив на следващия ден (14 май) мястото-домакин е „Би Боп Кафе“. Началният час и на двата концерта в 21:30 ч. Билети можете да закупите в мрежата и на касите на Eventim, a на концерта на 13 май един от присъстващите ще спечели двоен билет за другото ни голямо събитие този месец – концерта на Ива Битова със специалното участие на Биляна Вучкова – пак в Първо студио на БНР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Монтеки и Капулети кръстосват шпаги на оперната сцена в Лиеж

Сезонът на Кралската опера на Валония в Лиеж продължи през май с белкантова музика и пет представления на "Капулети и Монтеки" на Винченцо Белини. Шестата опера на бележития сицилиански майстор вижда бял свят по време на карнавалния сезон във Венеция през 1830 г. Белини написва творбата само за шест седмици, изпълнявайки спешна поръчка на импресариото..

публикувано на 16.06.24 в 08:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55
Максим Цеков

Максим Цеков – австрийският цигулар от български произход

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23 -годишният Максим Цеков . Той е лауреат от престижни..

обновено на 14.06.24 в 12:33
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00