Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двайсет нюанса от живота в първата книга на Васил Стефанов - Слона

Авторът на сборника с разкази „Клубът на гъсоците“ Васил Стефанов има почти библейска професия – несебърски дърводелец. Роден в столицата, влюбен в морето. Предполага, че това с разказването му се е получило, тъй като описва крайбрежните нрави „с възхищението на сухоземен плъх“. Твърди, че толкова отдавна е роден, та чак на самия него не му се вярва... Не се ловете в мрежата на тази фраза. Фразата е подвеждаща. Хем прикрива някаква мъжка суета, хем разкрива на каква самоирония е способен разказвачът Васил Стефанов-Слона. Книгата му е нещо средно между „отлежал“ дебют и „избрано“ за приятели. Историите са дошли тъкмо навреме и думите са си съвсем на място. Колкото до героите – би ви се искало да ги познавате, да сте били част от тези мъжки приятелства. Може би и затова „Клубът на гъсоците“ може да послужи успешно за компас при плаване тъкмо към онова пространство и време, в което морето си беше море, хората бяха хора, мъжете – мъже, а всички жени – красиви.
Подозирам, че се задава буря... от носталгия по нормалността, която събуждат тези двайсет разказа. А Васил Стефанов си призна чистосърдечно, че следващата му книга е цялата „несебърска“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде пак...

В редакция "Хумор и сатира" сме установили, че у нас, пък и по света, процесите и явленията се повтарят с учудваща упоритост. Примерите са безброй, а някои от тях можете да чуете веднага след новините в 18 часа ви предлагаме няколко летни сюжета: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по..

публикувано на 06.09.24 в 17:20

История за трансформиращата сила на любовта и приятелството

"Оскар и розовата дама" от Ерик-Еманюел Шмит отвежда зрителите на вълнуващо пътешествие, което надхвърля границите на възрастта и времето. Превод: Снежина Русинова-Здравкова Режисьор: Стефан Спасов. Сценография и костюми: Нина Пашова. Музика: Милен Кукошаров. Участват: Мария Стефанова, Радина Боршош. Това е история за трансформиращата сила на любовта..

публикувано на 06.09.24 в 15:45

Пловдивчани празнуват на фестивала Station Street

Цветан Цветанов се включва на живо от празничния Пловдив, за да разкаже в "Нашият ден" за фестивала Station Street . Името на събитието е намигване към предишното название на любимата пловдивска улица "Иван Вазов", която била известна като "Станционна", тъй като води до гарата, разказва Цветанов. За втора поредна година фестивалът е..

публикувано на 06.09.24 в 10:20

Националният Военноисторически музей със специална експозиция в празничния ден

Национален Военноисторически музей ще зарадва своите посетители в днешния празничен ден с обновена визия и специална експозиция, посветена на Съединението на Княжество България с Източна Румелия . В "Нашият ден" повече по темата разказва Славея Сурчева , директор на музейния отдел "Връзки с обществеността". Националният военноисторически..

публикувано на 06.09.24 в 10:05

Книга, която се чува и вижда

Романът на Тодор П. Тодоров "Хагабула" вече има признание и награди – роман на годината и беше отличен със специално споменаване от журито на Европейската награда за литература. Авторът, който е преподавател във Филосфския факултет на Софийския университет, до този момент пише само разкази и това е първият му роман. По негово признание да пише..

публикувано на 05.09.24 в 16:45