Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нека ни дава Господ Бог повече разум и по-малки пъпове. (Из „Длъжностите на писателите и журналистите“)

БНР Новини
Идеализирани до 1989 година, след падането на така наречения „развит социализъм“, непрекъснато ставаме свидетели по един или друг повод на систематични опити за преоценка на нашите национал-революционери – както по посока на самата идеализация в нейните максималистични, героични пози, така и в другата посока: с оглед преосмислянето на понятия като „толерантност“, „робство“, „революционно насилие“, дори „Възраждане“. Денят на Ботев и загиналите за нашата национална свобода е прекрасен повод да се запитаме: от къде идва този тъмен ентусиазъм „да вадим очи, докато изписваме вежди“? На какво се дължи най-вече той - на родни провинциални комплекси спрямо останалия свят, на митоборчески фалш или на криворазбрани европейски моди, към които бързаме да се приобщим, въпреки любимите ни вицове от рода на онзи, че чашата на търпението на нашия народ изглежда има дупка на дъното!   
Променя ли се „иконографията“ на българските национал-революционери от епохата на Възраждането след 10 ноември 1989 година в представите за Бог и Отечество, масонство и тероризъм, авторитети и историческа истина? Налага ли се в наши дни да преструктурираме нашия национален пантеон на героите в тяхното митично противопоставяне като хора на духа и хора на действието? „Свобода или смърт“? А може би по-скоро „Свобода и смърт“?! Кой от двата девиза изписва на своето лично знаме в последна сметка според историческите извори великият наш поет и революционер?
Отговорите търсим заедно с директора на Института за исторически изследвания при БАН проф. Илия Тодев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35