Проф. Иван Лалов е една от най-забележителните личности в академичния и въобще в обществения живот на съвременна България – български физик с международна известност, професор в Софийския университет, последователно заемал всички длъжности в йерархията на университета – преподавател по основните курсове във Физическия факултет, декан на факултета, два мандата ректор на Софийския университет, председател на Съвета на ректорите на висшите учебни заведения в България в периода 1993-1998 година, министър на образованието в служебното правителство на Стефан Софиянски, председател на Българския туристически съюз в периода 1999 – 2002 г., председател на Борда на Балканския физически съюз от 2003 година, носител на много награди…
Може би по-важното, обаче, от всичко това е, че проф. Иван Лалов успя през всички свои публични години да изгради безспорен авторитет на учен, останал верен на професионалната си същност, човек с достойнство и безукорна честност, устоял на съблазните, които са му поднасяли съдбата и възходът на професионалната му кариера.
На 23 юни проф. Иван Лалов беше специален гост на „Нашият ден“.
Поводът – неотдавна проф. Иван Лалов получи почетната награда на фондация „Миньо Балкански“, която ежегодно отличава хора, посветили се на каузата на образованието, науката и развитието на гражданското общество в страната ни. Наградата беше връчена по време на ежегодната национална конференция „Морал, етика и гражданско образование“, организирана от едноименното сдружение в Националния институт за образование в с. Оряховица, Старозагорско.
Авторитетът на проф. Лалов стана причина организаторите от фондация „Миньо Балкански“ да учредят стипендия на негово име, благодарение на която над 30 български деца с изявен интерес в областта на природните науки, езиците, музиката и гражданското образование ще могат да участват в летните школи на фондация „Миньо Балкански“, които се организират в Националния институт по образование в с. Оряховица, Старозагорско.
Повече за житейските възгледи на проф. Иван Лалов, за ролята на гражданското образование в българското училище, както и за най-голямата страст на проф. Лалов – планините – можете да чуете в прикачения файл.
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg