Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юпитер и Юнона – митични и космични

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Освен вездесъщ гръмовержец, от който се страхуват както простосмъртните, така и останалите богове, в пантеона на древен Рим Юпитер е почитан и като баща на светлината, покровител на границите, гарант на клетвите и свободата, свързан в свещен брак със самата покровителка на брака – Юнона. В планетарния пантеон на Слънчевата система Юпитер отново не е кой да е: той е най-голямата и тежка планета, два и половина пъти по-масивна от всички останали, взети заедно, която се завърта най-бързо около остта си – за по-малко от десет часа, отгоре на всичко, за разлика от другите, единствен остава белязан с един безподобен буреносен ураган, наречен от астрономите „Голямото червено петно.“

Юпитер си е властелин, но и Юнона не е каква да е богиня. Доказа го преди броени дни сондата на НАСА, изстреляна от Флорида преди пет години, която носи нейното име, успешно навлязла в орбита около газовия гигант, за да осъществи след позиционирането си една уникална мисия по разгадаването на тайнствения космически Юпитер, която ще продължи цели двадесет месеца. За да се случи това, космическата Юнона тежи цели четири тона, задвижва се енергийно със слънчеви фотоволтаици и носи на борда си много ценни инструменти, защитени от чудовищната радиация с титаниев космически щит.
Какво още може вярната Юнона, доближила се на близо пет хиляди километра от юпитерианските облаци и с какво очакваме да ни изненада мъжественият гигант Юпитер с неговите повече от шестдесет естествени спътника, разбираме от астрофизика Владимир Божилов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14