Ще представим запис на операта „Стифелио“ от Джузепе Верди от 22 януари тази година.
След тридесетгодишно отсъствие от венецианската сцена операта „Стифелио“ на Верди се завърна – така започват отзивите в пресата. Тази опера има твърде нерадостна съдба. Почти едновременно Верди получава предложение да напише опери по „Кралят се забавлява“ на Юго и по „Пасторът“ на Емил Сувестър и Йожен Буржоа.
„Стифелио“ е представена в Триест на 16 ноември 1850 г., а „Риголето“ във Венеция на 13 март 1851 година. Премиерата в Триест е съпроводена с огромни съкращения свързани с цензуриране на творбата. Вероятно затова, а и по желание на Верди „Стифелио“ изчезва от сцената за повече от век и е преработена в „Аролдо“. Когато през 1968 година в театъра в Парма решават да го поставят се налага да прибегнат до съхранените в Неаполската консерватория ръкописи. Други ключови дати от историята на творбата са 1985 г., когато във Венеция решават да представят едновременно „Аролдо“ и „Стифелио“. Следва постановката в Ковънт Гардън от 1993 година. В Миланската Скала първата постановка е през 1995 г. под диригентството на Джанандреа Гавацени.
Ролите изпълняват:
Стифелио, протестантски пастор – Стефано Секо (тенор)
Лина, негова съпруга – Джулиана ди Джакомо (сопран)
Граф Станкар, баща на Лина – Димитри Платаниас (баритон)
Рафаеле, млад граф влюбен в Лина – Франческо Марсиля (тенор)
Йорг, наставник на Стифелио – Саймън Лим (бас)
Федерико, братовчед на Лина – Кристиано Оливиери (тенор)
Доротея, братовчедка на Лина – София Коберидзe (мецосопран)
С участието на хора и оркестъра на театър „Ла Фениче“, Венеция, диригент Даниеле Рустиони, хормайстор Клаудио Марино Морети.
събота, 24 септември, 21.00 часа
Съдържание на операта „Стифелио“
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен отпечатък с интерпретациите си на знакови образи от оперната литература. Дълбоките емоционални превъплъщения, които раздава от сцената намират отклик в уважението и любовта, които публиката ѝ..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg