Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Стифелио”, опера в три действия, пет картини от Джузепе Верди (съдържание)

Корица на либретото на операта „Стифелио“ (фрагмент)

Музика: Джузепе Верди
Либрето: Франческо Мария Пиаве (по пиесата на Емил Сувестър и Йожен Буржоа “Пасторът”)
Първо изпълнение: 16 ноември 1850 г. в Театро Гранде, Триест
Американска премиера: 4 юни 1976 г., Академия за музика (Ню Йорк Гранд Опера), Бруклин
Първо изпълнение в Метрополитън опера, Ню Йорк - 21 октомври 1993 г.
Българска премиера: 25 март 1996 г. „Мартенски музикални дни”, Русе

Действащи лица:
Стифелио, пастор - тенор
Лина, негова съпруга - сопран
Граф Станкар, баща на Лина - баритон
Рафаеле, млад граф влюбен в Лина  - тенор
Йорг, наставник на Стифелио - бас
Федерико, братовчед на Лина - тенор
Доротея, братовчедка на Лина - мецосопран/сопран
Фриц, слуга - без пеене

Действието се развива в Германия, в началото на ХІХ век, в замъка на граф Станкар в долината на река Залцбах

Първо действие
Първа картина
Зала в замъка на граф Станкар. Протестантският пастор Стифелио току-що се е завърнал от дълго мисионерско пътуване. Докато той е отсъствал, жена му Лина е имала любовна афера. Стифелио не знае това, но вече е дочул някои клюки и разказва странен случай - преди осем дни млад мъж скочил от висок прозорец на замъка и в бягството си изгубил няколко писма, които лодкарят Валтер намерил и предал на Стифелио. Пасторът е можел да разкрие влюбената двойка, но заради своя висок морал и великодушие изгорил писмата в огъня, без да ги прочете. Защото бог ни учи да прощаваме на ближния си! Неговата съпруга Лина и влюбеният в нея граф Рафаеле са смутени. Останал насаме с жена си, Стифелио забелязва, че тя вече не носи венчалния си пръстен. Обзет от ревност, пасторът започва да става подозрителен. В този момент в залата влиза бащата на Лина граф Станкар, и му съобщава, че братята от сектата, която ръководи, го очакват. Лина се разкайва, решава да признае всичко на съпруга си и започва да му пише писмо. В този момент баща й я вижда и грабва писмото от ръцете й. Граф Станкар не желае тя да признае своето прелюбодеяние и така да разруши семейната чест.
Втора картина
Друга зала в замъка на Станкар. Всички празнуват завръщането на Стифелио. През това време Рафаеле оставя тайно писмо до Лина в една от свещените книги. Старият пастор Йорг забелязва, че нещо се случва и предупреждава Стифелио. В този момент Федерико подава същата книга на Лина. Книгата е с метална подвързия и ключ. Стифелио заповядва на Лина да отключи свещената книга пред всички и когато тя отказва, той разкъсва книгата. Разгневен е, защото в следващия момент граф Станкар бързо вдига падналото на пода писмо и го скъсва, преди някой да може да го прочете.
  
Второ действие
Старо гробище до църквата, в която се събира сектата на Стифелио. Рафаеле намира своята любима Лина да се моли на гроба на майка си. Неочаквано се появява баща й. Щом вижда двамата влюбени, нарежда на Лина да си върви и предизвиква Рафаеле на дуел. Но Стифелио пристига преди двамата да започнат да се бият. Младият пастор не знае причината за този двубой, защото все още не подозира за любовната афера на Рафаеле и Лина и се опитва да помири двамата мъже. За Станкар това вече е прекалено много и той изрича цялата истина. Когато Лина се връща, Стифелио най-накрая осъзнава какво се случва. Сега вече той иска да се бие с Рафаеле, но Йорг го вика в църквата, където го очаква паството. Стифелио е разкъсван между религиозния си дълг и  личната драма.

Трето действие
Първа картина
В замъка на Станкар. Графът, който непрекъснато следи Лина, току-що е заловил писмо, с което тя съобщава на Рафаеле, че е готова да го последва в бягството му. Отчаян от поведението на дъщеря си, старият граф е готов да сложи край на живота си. Научава от Йорг, че Рафаеле ще дойде в замъка, за да се срещне със Стифелио и да поиска Лина да се разведе и отчаянието му преминава в ярост. Решава да убие Рафаеле и да спаси семейната чест. Стифелио през това време се е успокоил и се изправя поотделно пред своя съперник и пред жена си. Първо пита Рафаеле  какво ще направи, ако Лина е свободна. Ще се ожени ли за нея? Рафаеле не отговаря и Стифелио му казва да се скрие и да чуе какво ще отговори Лина на същия въпрос. Когато Лина идва, Стифелио й обяснява, че е подготвил документа за предстоящия развод. Жена му подписва с неохота. Лина признава пред него, като пред неин пастор, и пред бога като свидетел, че никога не е преставала да го обича. В това време влиза Станкар с новината, че е убил Рафаеле. И в цялата тази бъркотия за Стифелио отново настава време да се изправи пред своето паство за проповед.
Втора картина
В църквата на Стифелио. След погребението на граф Рафаеле младият пастор трябва да изнесе проповед пред събраните богомолци. Неочаквано за него идва Лина. Пасторът се качва на амвона, отваря Библията и случайно попада на пасажа, в който Христос опрощава греховете на блудницата. Прочита го и поглежда към Лина. Така на финала на операта тя разбира, че грехът й е опростен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20