Музика: Джузепе Верди
Либрето: Франческо Мария Пиаве (по пиесата на Емил Сувестър и Йожен Буржоа “Пасторът”)
Първо изпълнение: 16 ноември 1850 г. в Театро Гранде, Триест
Американска премиера: 4 юни 1976 г., Академия за музика (Ню Йорк Гранд Опера), Бруклин
Първо изпълнение в Метрополитън опера, Ню Йорк - 21 октомври 1993 г.
Българска премиера: 25 март 1996 г. „Мартенски музикални дни”, Русе
Действащи лица:
Стифелио, пастор - тенор
Лина, негова съпруга - сопран
Граф Станкар, баща на Лина - баритон
Рафаеле, млад граф влюбен в Лина - тенор
Йорг, наставник на Стифелио - бас
Федерико, братовчед на Лина - тенор
Доротея, братовчедка на Лина - мецосопран/сопран
Фриц, слуга - без пеене
Действието се развива в Германия, в началото на ХІХ век, в замъка на граф Станкар в долината на река Залцбах
Първо действие
Първа картина
Зала в замъка на граф Станкар. Протестантският пастор Стифелио току-що се е завърнал от дълго мисионерско пътуване. Докато той е отсъствал, жена му Лина е имала любовна афера. Стифелио не знае това, но вече е дочул някои клюки и разказва странен случай - преди осем дни млад мъж скочил от висок прозорец на замъка и в бягството си изгубил няколко писма, които лодкарят Валтер намерил и предал на Стифелио. Пасторът е можел да разкрие влюбената двойка, но заради своя висок морал и великодушие изгорил писмата в огъня, без да ги прочете. Защото бог ни учи да прощаваме на ближния си! Неговата съпруга Лина и влюбеният в нея граф Рафаеле са смутени. Останал насаме с жена си, Стифелио забелязва, че тя вече не носи венчалния си пръстен. Обзет от ревност, пасторът започва да става подозрителен. В този момент в залата влиза бащата на Лина граф Станкар, и му съобщава, че братята от сектата, която ръководи, го очакват. Лина се разкайва, решава да признае всичко на съпруга си и започва да му пише писмо. В този момент баща й я вижда и грабва писмото от ръцете й. Граф Станкар не желае тя да признае своето прелюбодеяние и така да разруши семейната чест.
Втора картина
Друга зала в замъка на Станкар. Всички празнуват завръщането на Стифелио. През това време Рафаеле оставя тайно писмо до Лина в една от свещените книги. Старият пастор Йорг забелязва, че нещо се случва и предупреждава Стифелио. В този момент Федерико подава същата книга на Лина. Книгата е с метална подвързия и ключ. Стифелио заповядва на Лина да отключи свещената книга пред всички и когато тя отказва, той разкъсва книгата. Разгневен е, защото в следващия момент граф Станкар бързо вдига падналото на пода писмо и го скъсва, преди някой да може да го прочете.
Второ действие
Старо гробище до църквата, в която се събира сектата на Стифелио. Рафаеле намира своята любима Лина да се моли на гроба на майка си. Неочаквано се появява баща й. Щом вижда двамата влюбени, нарежда на Лина да си върви и предизвиква Рафаеле на дуел. Но Стифелио пристига преди двамата да започнат да се бият. Младият пастор не знае причината за този двубой, защото все още не подозира за любовната афера на Рафаеле и Лина и се опитва да помири двамата мъже. За Станкар това вече е прекалено много и той изрича цялата истина. Когато Лина се връща, Стифелио най-накрая осъзнава какво се случва. Сега вече той иска да се бие с Рафаеле, но Йорг го вика в църквата, където го очаква паството. Стифелио е разкъсван между религиозния си дълг и личната драма.
Трето действие
Първа картина
В замъка на Станкар. Графът, който непрекъснато следи Лина, току-що е заловил писмо, с което тя съобщава на Рафаеле, че е готова да го последва в бягството му. Отчаян от поведението на дъщеря си, старият граф е готов да сложи край на живота си. Научава от Йорг, че Рафаеле ще дойде в замъка, за да се срещне със Стифелио и да поиска Лина да се разведе и отчаянието му преминава в ярост. Решава да убие Рафаеле и да спаси семейната чест. Стифелио през това време се е успокоил и се изправя поотделно пред своя съперник и пред жена си. Първо пита Рафаеле какво ще направи, ако Лина е свободна. Ще се ожени ли за нея? Рафаеле не отговаря и Стифелио му казва да се скрие и да чуе какво ще отговори Лина на същия въпрос. Когато Лина идва, Стифелио й обяснява, че е подготвил документа за предстоящия развод. Жена му подписва с неохота. Лина признава пред него, като пред неин пастор, и пред бога като свидетел, че никога не е преставала да го обича. В това време влиза Станкар с новината, че е убил Рафаеле. И в цялата тази бъркотия за Стифелио отново настава време да се изправи пред своето паство за проповед.
Втора картина
В църквата на Стифелио. След погребението на граф Рафаеле младият пастор трябва да изнесе проповед пред събраните богомолци. Неочаквано за него идва Лина. Пасторът се качва на амвона, отваря Библията и случайно попада на пасажа, в който Христос опрощава греховете на блудницата. Прочита го и поглежда към Лина. Така на финала на операта тя разбира, че грехът й е опростен.
По онова време, в изглеждащия сега далечен като друга галактика край на 80-те години, почти всеки интелигентен метъл фен харесваше "Куинсрайк". Или най-малкото беше заинтригуван от тях. В морето от твърди банди те бяха нещо ярко и различно, звучаха сложно, но увлекателно, а концептуалните идеи на албумите им бяха съизмерими с величия като "Пинк Флойд" и..
Голямата награда за изкуство на държавата е най-високата награда, която Залцбург присъжда на всеки четири години в областта на визуалните изкуства, литературата, музиката и сценичните изкуства. През 2024 г. Александра Карастоянова-Херментин ще бъде първата жена композитор, която ще я получи. Церемонията по награждаването ще се състои на 12 ноември в..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон 2024/2025, които ще се състоят в Първо студио на Радиото. Първият концерт е на 13 ноември, сряда, с начален час 19.30. Програмата е избрана и селектирана от Любомир Денев-син, който ще дирижира..
"Катя Кабанова" на Леош Яначек се игра през октомври в Кралската опера на Валония в Лиеж в нова постановка на френската режисьорка Орор Фатие. В шестата творба на бележития чешки композитор са отразени две негови големи увлечения. Първото е голямата му страст към руската литература, а второто е несподелената, платоническа любов на Яначек към доста..
Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието на мъжете и умира с разбито сърце, както са склонни да правят оперните героини, докато Момичето от Златния Запад получава когото иска с огнестрелно оръжие в ръце. "В Лион диригент на Пучини е..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg