Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи коментари по бюджет 2017 – ще станем ли по-богати?

На фона на всички политически събития от тази седмица и все по-засилващата се кампания за избор на президент, станаха ясни и параметрите на бюджета за 2017 година, което беше безспорно едно много важно събитие, защото каквото и да правим, всички проблеми опират и до пари…
Приоритетите в Бюджет – 2017 година са фокусирани върху мерките, свързани с насърчаването на реформите в сектор „Образование“ и поддържане на модерни и боеспособни въоръжени сили… се казва в мотивите, дадени от Министерството на финансите… Може би затова за отбрана и сигурност са предвидени над 800 милиона повече, отколкото в бюджета за 2016 г., а в системата на образованието – около 230 милиона повече… Увеличават се и вноските за пенсионно осигуряване за някои граждани, мерки за подобряване на здравеопазването и още ред други, които са изцяло ориентирани към социалната политика… което може да предизвика преди всичко положителни коментари, особено сред нас, които не сме тесни специалисти по бюджетна политика.
Това е първоначален вариант, който още не е обсъден със социалните партньори и не е разглеждан и в парламента – а това означава, че някои цифри могат да бъдат променени.
Бюджетът е социално ориентиран повече, отколкото миналия – за 2016 година, бе коментарът на заместник-председателят на Социалната комисия в парламента Светлана Найденова от ГЕРБ. Проф. Румен Гечев от БСП обаче подложи на остра критика именно образователната и социална политика на правителството…
Дали ще станем малко по-богати, благодарение на Бюджет `2017. Едва ли – защото колкото и социален да ни изглежда той, поне на първоначален етап, държавните пари няма да стигнат за повишаването на стандарта на българските граждани…
На фона на високопарните приказки и залаганите числа от около 35 милиарда лева приходи през следващата година… КНСБ в началото на седмицата излезе с една своя статистика: 78 процента от домакинствата у нас живеят с общ доход на човек под необходимите средства за издръжка на живот – тя е около 538 лева месечно на човек – а тази сума е непостижима за много българи… Няма чувствителни промени в икономическото състояние на населението, заключават експертите на КНСБ, делът на живеещите в бедност намалява бавно, но българското общество не е станало по-богато и това едва ли може да се оправи през следващата година, дори и при най-добре пресметнатия бюджет…


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26