Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Покана за танц“: Контраданс

Днес ви каним отново да влезнем в балната традиция на Европа, този път в строгата подредба и отмерената стъпка на старинния контраданс. Историята ни препраща към Англия и нейната фолклорна култура. Именно там танцът става мода през 17 век, но за него се споменава още по времето на кралица Елизабет. Придобива огромна популярност и с времето се разпростира по цял свят – от Европа до Австралия и Япония, особено почитан е в Северна Америка. В музикалната литература той е в репертоара на класиците и романтиците.
Името на този танц идва от думата country (англ. „село, провинция”). Преминавайки във Франция тази дума се преобразува в contre („противоположен”). Оттук се стига до немското название Contretanz, Kontertanz, в което първоначалното значение вече се е загубило. Но важно е да отбележим, че в контраданса танцуващите образуват две дълги линии – мъжка и женска – обърнати с лице един към друг. Използват се най-разнообразни движения, често взети от други танци. Около 1685 г. контрадансът се разпространява от Англия в Холандия и Франция и скоро става един от най-любимите европейски танци. Всички са привлечени от неговата простотата. И наистина, в контраданса няма сложните стъпки от 16 век, а освен това могат да се включат всички желаещи! Така в залата се образуват няколко кръга или колони с 4, 6 или 8 човека, за разлика от помпозните танци на предходната епоха, където в огромното пространство се движат една-две двойки или тройки.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 2 – влияние и подходи за овладяване на страха

В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15
Паметникът на Лейф Ериксон в Рейкявик

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..

публикувано на 08.02.25 в 17:35
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40