Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На добър път!

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Народното събрание за неизвестно кой път поправи Закона за движение по пътищата, този път в онази негова част, която се отнася за пътуването в зимни условия. И понеже не можаха да се спазарят дали да бъдат задължителни зимните гуми, депутатите измислиха грайферите им да бъдат дълбоки най-малко 4 милиметра. За малко щяха да ни разплачат със своята грижа за нашата сигурност, ако не бяха някои подробности.
В началото на ноември Пътна полиция започна поредната си акция „Зима”. И друг път сме отбелязвали колко безсмислени са тези акции, които траят от ден до пладне и само правят водачите по-предпазливи за точно същия период от време. Сещам се за тази демонстрация на бдителност, понеже когато започна, бе казано, че дълбочината на грайферите трябва за бъде 1,6 милиметра. Не се уточняваше точно в коя част на гумата се мери, защото има разлика, но мнозина водачи тогава се успокоиха, а сега разбраха, че по заповед на щуката нормата е завишена три пъти. Не си ли платят за нови гуми, може да имат неприятности. Не с пътните условия, с контролните органи. Кой го измисли, какви са причините, какъв е смисълът – никой не ти казва.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кюстендил - Панагия

В Кюстендил започна празникът Панагия

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните..

публикувано на 14.08.24 в 12:25

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов , куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата". Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност ...

публикувано на 14.08.24 в 09:51

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45