Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов, куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата".
Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност. Именно това заявяват представителите на куиър общността, които се обединиха в протест пред Народното събрание във връзка с новоприетия закон.
Изолацията на различните деца води до проблеми с психичното здраве, изтъква Троян и допълва, че дори преди темата да бъде законово забранена, в училищата не се е водил адекватен разговор за половата идентичност. "Този закон узаконява дискриминацията", категоричен е младежът.
Троян споделя, че по пътя на своето осъзнаване и развитие е бил обект на тормоз, хомофобска и нацистка реторика от страна на своите връстници в училище. Тези неща са оказали влияние върху желанието му да не си затваря очите за такъв тип проблеми и поведение в обществото.
На контрапротестиращите, които одобряват Закона за предучилищното и училищното образование, Троян казва: "Искате да пазите децата – пазете и тези деца."
Относно често срещаното мнение, че куиър поведението е просто мода сред подрастващите, младежът заявява, че не разбира какъв е проблемът в това един човек да избере да бъде "нормален" на един по-късен етап – след като завърши своето училищно образование.
"Всяко различие може да бъде използвано срещу някого, но това не оправдава тормоза", смята Троян и подчертава, че темата е тежка, а ние, като общество, сякаш не сме готови да признаем, че проблем има.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg