Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Троян Михайлов: Искате да пазите децата – пазете и тези деца

Снимка: cognates.miami.edu

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов, куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата".

Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност. Именно това заявяват представителите на куиър общността, които се обединиха в протест пред Народното събрание във връзка с новоприетия закон.

Изолацията на различните деца води до проблеми с психичното здраве, изтъква Троян и допълва, че дори преди темата да бъде законово забранена, в училищата не се е водил адекватен разговор за половата идентичност. "Този закон узаконява дискриминацията", категоричен е младежът.

Троян споделя, че по пътя на своето осъзнаване и развитие е бил обект на тормоз, хомофобска и нацистка реторика от страна на своите връстници в училище. Тези неща са оказали влияние върху желанието му да не си затваря очите за такъв тип проблеми и поведение в обществото.

На контрапротестиращите, които одобряват Закона за предучилищното и училищното образование, Троян казва: "Искате да пазите децата – пазете и тези деца."

Относно често срещаното мнение, че куиър поведението е просто мода сред подрастващите, младежът заявява, че не разбира какъв е проблемът в това един човек да избере да бъде "нормален" на един по-късен етап –  след като завърши своето училищно образование.

"Всяко различие може да бъде използвано срещу някого, но това не оправдава тормоза", смята Троян и подчертава, че темата е тежка, а ние, като общество, сякаш не сме готови да признаем, че проблем има.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кюстендил - Панагия

В Кюстендил започна празникът Панагия

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните..

публикувано на 14.08.24 в 12:25

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45

Детето и неговата душевност – отвъд диагнозата

Детето и неговата душевност отвъд диагнозата разкрива книжната поредица "Карин, Слончо и суперсилите" , издадена от фондация "Карин дом". Авторката Виргиния Василева говори в "Нашият ден" за книжката "Алис отива на лекар" – третата поред история за децата и техните специални потребности и способности. Алис е дете с дислексия и дискалкулия,..

публикувано на 13.08.24 в 10:10