В деня на национален траур по повод жертвите от взрива в село Хитрино, в предаването „Нашият ден“ по програма „Христо Ботев“ основна тема беше инцидентът в село Хитрино, Шуменско и най-вече последиците от трагедията в събота.
Г-н Христо Григоров от Българския червен кръст информира за първите задачи, които си поставя най-старата българска хуманитарна организация… Той посочи, че екипите на БЧК са на място и организират конкретна помощ за пострадалите, като например санитарни материали, пакети със суха храна и други. Христо Григоров помоли гражданите от различните части на страната да не бързат да даряват помощи, каквито вече БЧК е докарал в региона, по-скоро да изчакат два или три дни, когато ресурсите на неправителствените организации започнат да се изчерпват.
И днес жителите на пострадалото село са евакуирани, някои от тях са при близки и роднини в околните селища, за други е подсигурен подслон в център в град Шумен. Няма как те да се приберат в Хитрино в следващите няколко дни, тъй като в момента специалистите от Противопожарната охрана и други институции се борят за обезвреждането на опасните цистерни на дерайлиралия влак.
Процесът по обезопасяването на цистерните с газ и газ пропанбутан от гарата на село Хитрино върви бавно. Досега са обезопасени само няколко цистерни, съобщи за „Нашият ден“ кореспондентът на БНР в Шумен Катерина Петрова. Неприятното е, че в момента духа силен вятър и това би могло да попречи на работата.
Колегата Петрова предупреди за по-голямо внимание от страна на всички граждани, които искат да помогнат на жителите на Хитрино – откриват се и се рекламират някакви банкови сметки, които не се знае какви са. Единствената банкова сметка, по която могат да се изпратят пари, е оповестена вече от големите медии, включително и от БНР, заключи Катерина Петрова.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg