Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хитрино – последиците от тежкия инцидент с днешен поглед

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В деня на национален траур по повод жертвите от взрива в село Хитрино, в предаването „Нашият ден“ по програма „Христо Ботев“ основна тема беше инцидентът в село Хитрино, Шуменско и най-вече последиците от трагедията в събота.
Г-н Христо Григоров от Българския червен кръст информира за първите задачи, които си поставя най-старата българска хуманитарна организация… Той посочи, че екипите на БЧК са на място и организират конкретна помощ за пострадалите, като например санитарни материали, пакети със суха храна и други. Христо Григоров помоли гражданите от различните части на страната да не бързат да даряват помощи, каквито вече БЧК е докарал в региона, по-скоро да изчакат два или три дни, когато ресурсите на неправителствените организации започнат да се изчерпват.
И днес жителите на пострадалото село са евакуирани, някои от тях са при близки и роднини в околните селища, за други е подсигурен подслон в център в град Шумен. Няма как те да се приберат в Хитрино в следващите няколко дни, тъй като в момента специалистите от Противопожарната охрана и други институции се борят за обезвреждането на опасните цистерни на дерайлиралия влак.
Процесът по обезопасяването на цистерните с газ и газ пропанбутан от гарата на село Хитрино върви бавно. Досега са обезопасени само няколко цистерни, съобщи за „Нашият ден“ кореспондентът на БНР в Шумен Катерина Петрова. Неприятното е, че в момента духа силен вятър и това би могло да попречи на работата.
Колегата Петрова предупреди за по-голямо внимание от страна на всички граждани, които искат да помогнат на жителите на Хитрино – откриват се и се рекламират някакви банкови сметки, които не се знае какви са. Единствената банкова сметка, по която могат да се изпратят пари, е оповестена вече от големите медии, включително и от БНР, заключи Катерина Петрова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26