Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Методиев: Евентуален кабинет, създаден с мандата на РБ ще бъде изключително нестабилен!

Държавата вече се клати като политически конструкт вследствие на постоянната смяна на позиции на премиера

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В последния работен ден на седмицата медийната дъвка за създаването на нов кабинет в рамките на 43-тото Народно събрание за пореден път беше разтеглена. Снощи, от Брюксел, българският премиер в оставка обяви, че ще преговаря с Реформаторите за съставяне на ново правителство с техния мандат за да може да се удължи животът на парламента до приемането на поисканата от избирателите мажоритарна избирателна система.
Какво цели Бойко Борисов с този ход? Дали наистина е склонен да даде подкрепата си за такъв кабинет? И какво печелят Реформаторите от това стечение на обстоятелствата? – попитахме политолога Калоян Методиев. Според него, последните имат желание да останат във властта максимално дълго с доста прозрачни мотиви. Въпросът обаче не е в тях. Много по-интересни са действията на ГЕРБ и начинът им на въздействие върху Блока. Очевидно е, че Реформаторите не са тръгнали на своя глава да вземат мандата, а се влияят от сигнали, намигвания и указания от по-големия партиен брат. Дали обаче намерението на Борисов (да преговаря с доскорошните си партньори) ще издържи до понеделник, е въпрос, на който не може да бъде отговорено еднозначно.
Калоян Методиев допълни, че е напълно възможно в следващите дни премиерът в оставка още няколко пъти да промени позицията си. За политолога поведението на Борисов не е на истински политик и отговорен държавник, тъй като не е нито предвидимо, нито последователно, нито излъчващо стабилност. И дори в резултат от преговорите между ГЕРБ, Реформаторския блок (РБ) и Патриотичния фронт (ПФ) да се стигне до създаването на нов кабинет, той няма да бъде стабилен. Най-малкото, защото Борисов не си дава сметка, че мажоритарният вот ще се превърне в препъникамък за търсената подкрепа от патриотите.
Как се случи така, че те се превърнаха в основен балансьор в сегашния парламент и вероятен такъв в следващия? Доколко можем да ги разглеждаме като предвидим коалиционен партньор? И как големите партии използват националистическите формации за реализация на собствените си цели? – чуйте примерите от не толкова далечното минало и от днес, които сподели политологът в сутрешния ни ефир.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34