Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Стефанов: РБ не успя да надскочи себе си

Снимка: личен архив

През седмицата президентът Плевнелиев връчи третия мандат за съставяне на нов кабинет на Реформаторския блок (РБ). Извън любопитките около това кои негови представители отидоха да го вземат и как точно се случи приемането му, големият въпрос за Реформаторите е дали ще успеят да го реализират. Неприятен за тях се оказа фактът, че това не зависи толкова от собствената им воля, колкото от благословията на премиера в оставка. Бойко Борисов загатна вчера от Брюксел, че има шанс да се разбере с доскорошните си коалиционни партньори. Или поне с тази част от тях, която остана близко до управлението. Какви ще бъдат последиците за Блока? И в какви отношения ще бъде той с новите политически проекти, задаващи се в десния спектър? – отговор на тези въпроси потърсихме от политолога Любомир Стефанов.
Според него, Реформаторският блок (РБ) просто не успя да надскочи себе си. Започна като проект фокусирал редица надежди за реформи и положителни промени и свърши като огромно разочарование за доскорошните си избиратели. РБ се превърна в куха табела, която се клати на вятъра, а някакви хора стоят в него от немай-къде или за да топлят министерските си кресла. Опитът им да ги запазят за по-дълго се случва пред телевизионните камери и микрофоните на журналистите, което е несериозно и непрофесионално. Така обаче се случва когато един проект е пълен с хора, които не знаят какво да правят след като влязат във властта и затова просто капитализират момента, хващайки се за мига. Именно те компрометираха политическите надежди, очакванията и възможности на другите хора, които имаха какво да дадат в дясно. И точно заради това, сега виждаме създаването на нови проекти.
Според г-н Стефанов, шансовете им за успех е трудно да бъдат оценени. Първо, защото не само той не знае какво точно готви като проект Радан Кънев, и второ – защото този проект със сигурност не съвпада с политическата заявка на бившия правосъден министър Христо Иванов. През изминалата седмица, последният стегнато и ясно, макар и доста иносказателно и пророчески, изказа какво и как смята да прави в бъдеще, но е редно да си припомним, че заявките и намеренията доста често се различават от реалностите в българския политически живот.
Какви могат да се окажат проблемите пред проекта на г-н Иванов? Защо дясното винаги се заявява като бутиково и елитарно? И какво се случва с десните партии, успели да се домогнат до по-широка подкрепа? – чуйте в цялото интервю с политолога.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34