Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Предсрочните избори са единственият механизъм за прелегитимация на политическите субекти

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

През последните седмици вътрешнополитическият живот у нас беше доминиран от темата за това ще успеят ли парламентарно представените партии да създадат нов кабинет в рамките на 43-тото Народно събрание. От вчера е ясно, че това няма как да се случи и вариантът предсрочни избори остава единствено възможен. Ще генерират ли те допълнителна нестабилност в държавата или тъкмо напротив – ще я предпазят от по-сериозно затъване? – потърсихме за коментар политолога Първан Симеонов.
Според него и двата варианта са възможни. Всичко зависи от конфигурацията на политическите сили, идваща вследствие на предсрочните избори. При всички случаи обаче този вот ще донесе презареждане на политическата система, защото това, което се предлагаше досега (едно правителство на скептичните политици и на ходенето по мъките), нямаше как да се ползва с голяма обществена легитимност. Затова предсрочните избори са необходими – като единствен механизъм за прелегитимиране.
Политологът добави, че в преговорите между ГЕРБ, Реформаторите и Обединените патриоти никой не е имал ясен план. Самият Борисов също е бил разколебан.
Като един от основните двигатели на разговорите, и този път видяхме властната фигура на Цветан Цветанов, но забелязахме и друго – за първи път партия ГЕРБ не звучеше монолитно! В същото време протакането на преговорите за създаване на нов кабинет в рамките на този парламент беше много хитър ход – чрез него ГЕРБ пресрещнаха вълната на Слави Трифонов, заявявайки, че искат да й угодят, а не да се разбият в нея. С което поставиха останалите партии в шах – Борисов много добре знае, че те не са привърженици на мажоритарното гласуване, какъвто всъщност и той самият не е, но с този си ход свали от плещите си отговорността, че стои срещу вота на 2,5 милиона българи.
Какви ще бъдат резултатите от тази маневра на най-голямата партия у нас? Кой с кого би могъл да се коалира в следващия парламент? Кои са големите неизвестни около предстоящите избори? И как ще се впише в тях настоящият президент? – чуйте отговорите на директора на „Галъп интернешънъл“ Първан Симеонов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34