Гостът ни днес в сутрешното "Радиокафе" е Александър Балкански - емблематично име за българския цирк. Представител на старата школа, истински кавалер, той пристигна с огромен букет лалета - за да има за всяка дама, която срещне. Разговорът ни започва след песента "She" на Шарл Азнавур, защото се оказва, че именитият френски певец е голям почитател на цирка и е гледал коронния номер на нашия гост преди години в Медисън скуеър гардън в Ню Йорк, след което идва да се снима с него. За отношението към цирка говорим с Александър Балкански, който е играл пред кралиците на Дания, Швеция, Холандия и Великобритания, пред американския президент Никсън, (три пъти) във Ватикана. С тъга той споделя, че понятието циркаджия (натоварено с негативен смисъл) го има само в българския език.
За състоянието на цирковото изкуство, за културата у нас изобщо, за една прочута фраза на големия Федерико Фелини за цирка, за майката на нашия гост, която в края на 40-те (през зимата, когато циркът почиваше) четяла новините на италиански език в БНР - историите на Алексанър Балкански следват една след друга. В чудесна форма на 75 години, той обожава своята професия и е запазил любовта и любопитството към живота. Играл е по целия свят и е сигурен, че по-хубави от българските жени наистина няма - не само като външност, но и като душевност. Тук споменава съпругата си и пожелава на българските мъже да ценят съпругите си.
Иначе конкретният повод за нашия разговор е връчването на наградите Икар - церемонията (за втори път след 2007) ще се проведе в шапитото на цирка. Това е идея на Александър Балкански, който признава, че винаги е мечтал у нас това да се случва с блясъка и размаха на Холивуд. И сега се вълнува и подготвя за Икарите с повече вълнение дори, отколкото за новото цирково представление, което ще има своята премиера на 31 март.
Чуйте (и вижте) целия ни разговор, за да разберете какво ще включва то, кои са любимите номера на българската публика и кое е новото. А също - как Александър Балкански поздравява дамата, която ще получи наградата в категорията за цирково изкуство.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg