Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Lactobacillus Bulgaricus и съкратен живот по български

Туристическият рекламен слоган „Посетете страната на столетниците!” все още привлича японски туристи към България

БНР Новини
Д-р Стамен Григоров - откривател на Lactobacillus Bulgaricus.
Снимка: архив

Дали България е орисана заради Lactobacillus Bulgaricus да е страната на столетниците? Или всичко е толкова относително и отдавна се намира на територията на митовете и легендите, че няма значение дали си българин или друг в съвременния Евросъюз, въпреки че… Безвъзвратно е нарушено доверието в качеството на храните за едни и други в европейското семейство. От Българската агенция за безопасност на храните официално обявиха, че има разлика в съдържанието и в цените на храните, продавани у нас и в останалата част от Европа. Защо, кое и в чия полза - сякаш тепърва предстои да се изяснява или ще стане като на сватба: ако има някой, който да възрази срещу този съюз, да говори сега или да замълчи завинаги.
Дали Lactobacillus Bulgaricus действително забавя стареенето на организма, подобрява вътрешния микробен баланс, укрепва имунната система, пази от алергии и други беди? Всички здравословни ефекти на бактерията са доказани и описани в научни трудове, включително и от носителя на Нобелова награда Иля Мечников преди десетилетия. От това откритие ли тръгва митът или реалността, че българите живеят до 100 години, благодарение на редовната употреба на кисело мляко? Всъщност, все още хиляди японци посещават страната ни за Празника на розата, като избират туристически пакети с рекламния слоган: „Посетете страната на столетниците!”.
В село Студен извор, община Трън, е Музеят на киселото мляко, който навърши 10 години от откриването си. Там ни посреща уредничката Даниела Антова, отвън на пейката се заговаряме и с дядо Антон Мичов. Даниела става наш гид в музея, а с дядо Антон си говорим за нещата от живота, шуробаджанащината и бурканчетата с истинско кисело мляко - чуйте още в звуковите файлове.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15