Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

Снимка: bg.wikipedia.org

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага основите на село Боженци. Въпреки миграцията на местните жители към Габрово след Освобождението, която води до спад в търговията и занаятите в селото, това забавяне в развитието позволява да се съхрани автентичният възрожденски облик на Боженци.

На 6 септември 1964 г. селото е официално обявено за архитектурно-исторически резерват, с което започва и неговото опазване като част от националното културно наследство.

Директорът на архитектурно-историческия резерват "Боженци", Мирослав Йорданов, споделя в интервюто, че поддържането на къщите за гости е сериозно предизвикателство. Тези постройки, някои от които са на около 200 години, са запазили своя автентичен облик благодарение на качественото строителство и адекватната поддръжка през годините. "Външно те изглеждат така, както са изглеждали в миналото, но същевременно отговарят на всички съвременни изисквания", подчертава Йорданов.

През своите 12 години като директор на музея, той споделя, че не е имало сериозни инциденти, което отразява уважението и отношението на хората към съхраняваното културно наследство.

Йорданов приканва посетителите да не пропускат посещението на музея, където могат да се запознаят с историята на селото и неговите жители. "Постарали сме се да превърнем посещението в истинско преживяване, а не просто разглеждане на експонати", споделя той. В музея са внедрени интерактивни игри и прожекции на филми, които ангажират посетителите по модерен и увлекателен начин.

Йорданов припомня, че през 1964 г. Боженци е обявено за резерват именно защото е най-добре запазеното възрожденско село в България. Държавата инвестира значителни средства, което води до интензивни реставрационни дейности в продължение на 10 години, обхващащи почти целия сграден фонд на селото.

Последните сериозни ремонтни дейности в селото са осъществени през 2013 г., когато Община Габрово изпълнява мащабен проект за обновление. Тези усилия гарантират, че Боженци ще продължи да бъде жив свидетел на българската възрожденска култура и ще привлича туристи със своята автентичност и уникална атмосфера.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Wikipedia
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..

публикувано на 14.01.25 в 09:37

Нов младежки хъб за предприемачество, гражданска и медийна грамотност

Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..

публикувано на 14.01.25 в 09:10