За съжаление вместо да се извлече поука и вместо страната да тръгне по пътя на обединението, обявяването на извънредното положение и произтеклите от това действия всъщност задълбочиха поляризацията в турското общество. Разпитите и преследванията, които започнаха, оставиха впечатлението, че не бяха насочени само срещу организаторите и извършителите, а и срещу критиците на правителството, които надигаха глас.
Запитана година по-късно колко променена вижда страната си, Йънанч коментира:
Една година е много малък период в живота на една държава. Преди опита за преврат усилията, желанията, стремежът на правителството към авторитарна власт пораждаше безпокойство у много хора. Една година по-късно това безпокойство се е увеличило. След опита за преврат се случи нещо много важно - състоя се референдум за конституционни промени и така на една много съществена промяна в Турция беше дадена зелена светлина. В резултат на това в Турция започна процес на сбогуване с парламентарната система и преминаване към президентска власт. Нещо повече: управляващата партия очакваше много по-голям процент подкрепа, а се оказа, че и сред тези, които гласуват за „Партията на справедливостта и развитието“ има резерви към едноличната власт.
В отговор на въпрос "Можеше ли и без опита за преврат, управляващите да извършат исканите от тях промени и да преодолеят съществуващите разногласия във вътрешнополитически план", Барчън Йънанч отбеляза:
Знаеше се за решението на президента Реджеб Ердоган. И без това щеше да се направи опит за преминаване към президенстка система на управление. Но след опита за преврат научихме и нещо много показателно: социологическите агенции обявиха, че след преврата подкрепата за президентската система е нараснала. Ето защо може да твърдим, че опитът за преврат изигра голяма роля за увеличаването на тази подкрепа.
Относно отражението и влиянието на опита за преврат върху отношенията между Турция и Запада журналистът изтъкна:
Опитът за преврат, за съжаление, се отрази негативно на външнополитическите отношения на Турция. Някои от извършителите на опита за преврат успяха да напуснат страната, а искането за екстрадирането им се превърна в проблем за двустранните отношения на Турция със съответната западноевропейска страна. Заедно с това имиджът на Турция страда, защото както в страната, така и в чужбина, имаше операции срещу проповедника Фетхулах Гюлен, и срещу критиците на правителството. Цари усещането за потисническа политика, а това се посреща със сериозно безпокойство в Европа.
Цялото интервю в детайли слушайте в звуковия файл.
В навечерието на годишнината от опита за преврат в Турция правителството обяви, че извънредното положение ще бъде удължено за четвърти път с още 3 месеца. Президентът Реджеп Ердоган заяви, че то ще бъде отменено едва когато бъдат отстранени всички..
Турският депутат от опозиционната Народнорепубликанска партия Джейхун Иргил коментира в предаването "Събота 150", че турската опозиция е жива и е доказала, че може да събере хора от различни прослойки. По повод годишнината от неуспешния опит за преврат..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg