Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинският ансамбъл "Дунав" открива Белите нощи в Бели извор

Снимка: Ансамбъл Дунав

Видинският ансамбъл за народни песни и танци "Дунав" ще открие традиционния фолклорен празник "Бели нощи" във врачанското село Бели извор. Ансамбълът с 45-годишна история се включва в празничната програма по покана на кмета на Бели извор Кирил Илиев.

На 17 август започват Белите нощи. Откриването е от 20 часа с гостуването на ансамбъл "Дунав" от Видин. Той е от малкото ансамбли, които са съхранени в държавата ни и които могат да представят стойностна фолклорна програма. На следващата вечер аз съм поканил и оркестър "Видин" от Видин, когато ще открием тържествено новата сграда на кметството и новия парк. Може би това е единствената сграда с обществено предназначение, която се открива в общината и областта от 25 години. Вечерта за настроението ще се погрижи състав от Сърбия. На следващия ден се представят наши самодейци от селото и наши приятели от читалището на Враца...Обикновено в тия дни се събират повече хора, отколкото идват на събора на селото, каза Кирил Илиев.

Ансамбъл "Дунав" ще представи в Бели извор 90-минутната програма, която изпълни за първи път през месец май, на концерта за 45-годишнината си, обясни художественият ръководител Генчо Генчев:

Това ще бъде повторение на програмата, която направихме във видинския театър през месец май. Радвам се, че хората са я харесали и ни канят. Програмата ни не е лоша, добри солисти, добри танцьори. Оркестърът винаги е стоял добре. На него много се разчита и той трябва да е гръбнакът на целия състав. Отиваме всички. Ще представим 87-минутната програма. Традиционно Ансамбъл "Дунав" е един регионален ансамбъл, който трябва да популяризира фолклора на Видинския край, който не е достатъчно популярен в България и е много интересен.


Фолклорният празник "Бели нощи" започва на 17 август, от 20 часа, в центъра на село Бели извор.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05

Стефан Цанев: Езикът крие в себе си някаква магика

Един от гласовете, които пазим в богатия звуков фонд на предаването, е на големия писател, драматург и поет Стефан Цанев. Според изследване на "Галъп интернешънъл" той беше най-четеният български поет през 1995 г. В предаването, което през 1996 г. все още се казваше "Какво се крие зад думите", писателят внесе своя оригинален поглед към този..

публикувано на 02.07.24 в 10:12

Победителите в детския литературен конкурс "Искри" – директно от БНР

Целта на конкурса е насърчаване на децата за творческа и индивидуална изява. Да открива, популяризира и подпомага развитието на талантливите деца! Победителите в конкурса на 41-вия Национален конкурс за детско литературно творчество "Искри" 2024 г. – бяха избрани от жури в състав: Оля Стоянова, Митко Новков, Цвета Брестничка, Виктор Чулев и..

публикувано на 23.06.24 в 09:30
Недялко Йорданов

Недялко Йорданов: Обичам битката с думите

Може и да е клише, но ще си го кажа – изобщо нямам усещането, че са изминали толкова много години. Да не говорим, че паметта си избира какво да задържи непокътнато и какво да скрие или да заличи напълно. Това важи с пълна сила и за срещите и разговорите във и около предаването „За думите“. Със сигурност участията на значими и ярки..

публикувано на 22.06.24 в 08:15
Проф. Толя Стоицова

Илюзиите и автоилюзиите

Тези от нас, които имат спомени от края на трудните 90 години на миналия век, сигурно веднага ще се сетят кой български политик въведе в употреба една много ярка метафора – „затваряме фабриката за илюзии“– каза той и наистина време беше да го направим. Дали се получи точно така или едни фабрики се закриват, други се откриват та до днес… е дълга..

публикувано на 18.06.24 в 15:10