Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно скромно, скромно мнение

БНР Новини
Софийският университет „Св. Климент Охридски” е най-старото учебно заведение у нас.
Снимка: БГНЕС

Европейската комисия, чрез професор Люк Соте - съветник на еврокомисаря за изследвания, наука и иновации, ни препоръча да намалим бройката на университетите си от петдесет и два на десет, но финансирането им да бъде увеличено двойно.
Е, щом Европейската комисия го препоръчва, сигурно ще го направим.
Част от представителите на българската научна общност обаче възроптаха и не се съгласиха с европееца. Срещу неговите аргументи те предоставиха свои и в крайна сметка не се разбра кой крив, кой прав.
Далеч съм от мисълта да се наемам с ролята на арбитър в един толкова сериозен научен спор. Но ще си позволя все пак да изкажа и своето скромно мнение.
Сега, петдесет и два университета, наистина са малко множко. Още повече, че повечето от тях може и да отговарят на критериите за висше учебно заведение, но за университет - извинете! Защото самото название „университет” произлиза от латинското universitas и предполага образование и научни изследвания в различни научни области. Неслучайно в истинските университети по света има и физически факултет, и филологически, и медицински, и богословски, и какви ли не още. Нещо, което за повече от половината наши така наречени университети не може да се каже, но да не издребняваме.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Девети национален конгрес по алергология: Нови перспективи за лечението на алергичните заболявания

В София се провежда Деветият национален конгрес по алергология, който се утвърждава като водещ научен форум в областта на алергологията. Конгресът включва дванайсет пленарни сесии, една специална постерна сесия за млади специалисти и шестнайсет симпозиума. Събитието привлича внимание не само с богатата си научна програма, но и с участието на..

публикувано на 15.11.24 в 12:17

Физиката оживява: Есенен ден на отворените врати във Физическия факултет

На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията,..

публикувано на 15.11.24 в 11:51

Писане и вдъхновение: Писателският път на 17-годишната Кристина Каньова

Откривателства, размишления и дълбочина на смисъла . Четенето предизвиква границите на нашето въображение и отваря пред нас нови хоризонти. Зад страници и редове пътуваме във времето, разбираме различни култури и философии, срещаме се с хора, които никога не бихме могли да срещнем. В Деня на четенето си припомняме, че с всяка страница можем да..

обновено на 15.11.24 в 11:48

"И Дзин" – Вечната мъдрост на древен Китай

"И Дзин", известна още като "Книга на промените" , е древен китайски философски текст, който е поставил основите на философските и културни аспекти на Китай и продължава да оказва влияние върху глобалното мислене. Тази значима творба, създадена преди повече от три хилядолетия, се явява цялостна система за разбиране на природните процеси, промените..

обновено на 15.11.24 в 10:47

Между четенето и разсъждаването: Защо е важно да осмисляме

По повод деня на четенето, организиран от фондация "Четене" в предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя един текст, който си заслужава да бъде чут и осмислен и мисли по темата. Когато бях малка, нямаше много начини за забавление и децата доста четяха, включително и аз. В един период на моето юношество, когато четенето беше..

публикувано на 15.11.24 в 09:37