Европейската комисия, чрез професор Люк Соте - съветник на еврокомисаря за изследвания, наука и иновации, ни препоръча да намалим бройката на университетите си от петдесет и два на десет, но финансирането им да бъде увеличено двойно.
Е, щом Европейската комисия го препоръчва, сигурно ще го направим.
Част от представителите на българската научна общност обаче възроптаха и не се съгласиха с европееца. Срещу неговите аргументи те предоставиха свои и в крайна сметка не се разбра кой крив, кой прав.
Далеч съм от мисълта да се наемам с ролята на арбитър в един толкова сериозен научен спор. Но ще си позволя все пак да изкажа и своето скромно мнение.
Сега, петдесет и два университета, наистина са малко множко. Още повече, че повечето от тях може и да отговарят на критериите за висше учебно заведение, но за университет - извинете! Защото самото название „университет” произлиза от латинското universitas и предполага образование и научни изследвания в различни научни области. Неслучайно в истинските университети по света има и физически факултет, и филологически, и медицински, и богословски, и какви ли не още. Нещо, което за повече от половината наши така наречени университети не може да се каже, но да не издребняваме.
В София се провежда Деветият национален конгрес по алергология, който се утвърждава като водещ научен форум в областта на алергологията. Конгресът включва дванайсет пленарни сесии, една специална постерна сесия за млади специалисти и шестнайсет симпозиума. Събитието привлича внимание не само с богатата си научна програма, но и с участието на..
На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията,..
Откривателства, размишления и дълбочина на смисъла . Четенето предизвиква границите на нашето въображение и отваря пред нас нови хоризонти. Зад страници и редове пътуваме във времето, разбираме различни култури и философии, срещаме се с хора, които никога не бихме могли да срещнем. В Деня на четенето си припомняме, че с всяка страница можем да..
"И Дзин", известна още като "Книга на промените" , е древен китайски философски текст, който е поставил основите на философските и културни аспекти на Китай и продължава да оказва влияние върху глобалното мислене. Тази значима творба, създадена преди повече от три хилядолетия, се явява цялостна система за разбиране на природните процеси, промените..
По повод деня на четенето, организиран от фондация "Четене" в предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя един текст, който си заслужава да бъде чут и осмислен и мисли по темата. Когато бях малка, нямаше много начини за забавление и децата доста четяха, включително и аз. В един период на моето юношество, когато четенето беше..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg