Идеята за постоянна експозиция на неолитното селище близо до автомагистрала "Струма" е на път да се провали. Близо 2 декара от селището са под дървен саркофаг, за да се предпазят археологическите открития от атмосферните влияния и разрушаване.
Ръководителят на групата археолози, проучила уникалното като архитектура и принцип на строителство селище, проф. Васил Николов каза за БНР, че процедурите по изготвяне на проект за откритата експозиция са в правомощията на общината в Кочериново, но оттам вече две години няма никаква активност и инициативи.
Докато вървеше изграждането на магистралата, археолозите проучиха половината от площта, върху която е разположено праисторическото урбанизирано селище, изградено на брега на река Струма върху 20 декара. Беше направена около 100-метрова подпорна стена, опазваща неолитното селище "Мурсалево", за което АПИ осигури около 7 милиона лева.
Процедурата от страна на общината в Кочериново обаче така и не е стартирала.
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg