Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История за кавал и симфоничен оркестър

БНР Новини
Теодосий Спасов
Снимка: Ани Петрова

Тази вечер (3 ноември) от 19.30 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР ще представи концерт, на който още докато четеш заглавията в програмата, те завладява ритъмът на танца: „Тракийски танци“ от Петко Стайнов, „Славянски танци“ от Антонин Дворжак, „Танци от Галанта“ от Золтан Кодай и „Концерт за кавал, кларинет и оркестър“ от Теодосий Спасов.

Радиосимфониците ще са под диригентската палка на Марк Кадин. Солисти са Илиян Илиев – кларинет и Теодосий Спасов – кавал.

За Теодосий Спасов вълнението може би е двойно, тъй като той ще бъде на сцената в две роли – на солист и на композитор, чийто „Концерт за кавал, кларинет и оркестър“ ще бъде представен за първи път пред публика. А ето и какво сподели той със слушателите на „Артефир“:

Много съм щастлив, че съм поканен в този концерт на Симфоничния оркестър на БНР и името ми стои до големи имена като Стайнов, Кодай, Дворжак. Благодаря за това доверие на диригента Марк Кадин и на продуцента Марио Ангелов.
След „Пясъчно момиче“ – концерта ми за кавал и струнен оркестър от преди години – „Концерт за кавал, кларинет и оркестър“ е дългообещаван и дългоочакван. Обещах преди време на Илиян Илиев да направя нещо, за да се срещнем заедно на сцената.
Аз каквото и да направя, не бих могъл да изляза извън кожата си – винаги корените на музиката ми са дълбоко в нашата традиция.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

120 години от рождението на Любомир Пипков

През този месец музикалната ни и културна общественост отбелязва 120 години от рождението на бележития ни композитор, пианист и педагог Любомир Пипков. По този повод в ефира на програма "Христо Ботев" звучи много негова музика в студийни и документални записи. Общественик и творец със забелязващо се място в българската и европейската култура, възпитаник..

публикувано на 07.09.24 в 08:30

Арфистката Сузана Клинчарова с концерт на "Аполония"

Сузана Клинчарова има важен принос в изследването и транскрипцията на музиката за арфа. Неин проект е реализиран и изпълняван в продължение на десет години в образователната секция на Кметството на Париж. Като член на журито на най-престижния конкурс за арфа, тя редовно води майсторски класове в Европа и САЩ. Президент е на културната асоциация..

публикувано на 06.09.24 в 16:12
Атанас Кръстев и Палави Махидара

Впечатляващо дуо в класическата програма на "Аполония"

Атанас Кръстев (виолончело) и Палави Махидара (пиано) изнесоха концерт в Археологическия музей на Созопол. В програмата звучаха произведения на Лудвиг ван Бетовен, Йоханес Брамс и Гаспар Касадо. Симбиозата между двамата изпълнители беше невероятна, макар те да свирят заедно от скоро. Затова дуо тепърва ще се говори много...

публикувано на 06.09.24 в 14:45

"Акустична версия" 40 години на Аполония

Антони Дончев, Петър Славов, Христо Йоцов – това е "Акустична версия" – известната формация, която е създадена през 1985. Свирили са още на първото издание на "Аполония", а сега свириха тук и 40 години по-късно. Музикантите се надяват тези нови парчета да станат албум. Чуйте Антони Дончев, Петър Славов и Христо Йоцов от "Аполония":..

публикувано на 05.09.24 в 15:29

Камерен концерт на Стоимен Пеев и Елена Дикова

Стоимен Пеев и Елена Дикова изнесоха рецитал в Археологическия музей в Созопол. Двамата музиканти обичат трудните програми. Сега бяха включили Брамс, Шуман и Владигеров - една от най-тежките в камерната музика за цигулка и пиано. Стоимен Пеев взе участие и във Фестивалния оркестър на "Аполония".  Чуйте Стоимен Пеев и Елена Дикова 

публикувано на 05.09.24 в 13:50