Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой и защо остава в България

Отговарят IT специалистът Александър Кънчев, адвокатът Борис Велев и психологът проф. Антоанета Христова

БНР Новини
Президентът Румен Радев участва днес, 1 март в церемонията за връчване на наградите от конкурса „Твоите 25 причини да избереш България”
Снимка: БГНЕС
Броени минути преди връчването от президента Румен Радев на наградите на победителите в конкурса „Твоите 25 причини да избереш България” в студиото на „Нашият ден” питаме, кой и защо избира да живее и работи в България днес.

С IT специалиста Александър Кънчев тръгваме от спецификата на професиите в дигиталния свят и ножицата в заплащането, продължаваме към българския манталитет на работодателите и този на чуждестранните мениджъри на родна територия, почти се спъваме във въпроса за ролята на синдикатите в избора на работно място у нас или в чужбина.

Адвокат Борис Велев не крие, че престижното му образование в чужбина просто е подсилило желанието да живее и работи в България. Готов е да поеме предизвикателството, родината му да бъде мястото за прекрасен живот и реализация и на децата му, независимо от нарастващите групи маргинализирано население без българско самосъзнание.

Проф. Антоанета Христова обобщава въздействието на психологическите модели на отричането на шанса за оставане в България на умните и талантливите, като отговаря и на съществения въпрос - народопсихология ли е това?







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24

Избрано: Творчески портрети в аудио формат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30