С новия си изложбен проект Катрин Томова отново се завръща към отдавна предпочитаното си артистично амплоа – големите формати в нефигуративната живопис. Експозицията е наречена от художничката „Островът по обед” и названието като че ли търси алюзия с прочутия разказ на Кортасар, но магично-сюрреалните видения на големия латиноамерикански писател при нея са само отправна точка.
В своя контакт с живописта като медиум за творчески израз авторката превръща мащабните си платна в партитури на духовните пътешествия, които освободената емоция фиксира в образи. При това образи, несрещани в „реалната” действителност; образи, странстващи в паралелните реалности на подсъзнанието, на усещанията, на хармонии и синкопи от определен вид интелектуална и емоционална сетивност. Затова правенето и възприемането на „абстрактни” картини има най-близък паралел със създаването и възприемането на музиката, допълнено с фиксирани в конкретен момент изображения, композиции и цветности.
„Островът” в живописта на Катрин Томова е метафора на самотните пътешествия на творчеството, които преследват самоопознаване и познание за неща, хора и изживявания, намиращи се отвъд хоризонта на известното до момента. А зад всеки хоризонт има непознати острови. За онези, притежаващи достатъчно силно желание да ги търсят.
Художникът Вили Николов представя своята самостоятелна изложба "Картинни приказки". Експозицията разкрива 59 произведения, обединяващи традиция, романтика и носталгия по отминалата естетика. Показани са пейзажи, архитектурни сцени, портрети и жанрови композиции, вдъхновени от българския фолклор, класическата архитектура и магията на морските хоризонти...
Ако нямаш вътрешна енергия и креативност да създаваш, няма как да създаваш и добро, смята режисьорът и продуцент Ники Урумов. Според него обаче човек има способността да твори и да прави именно добро, да бъде добротворец. Затова и на 25 март, Благовещение, в зала 1 на НДК всеки може да стане свидетел на това как "Нищо не може да те спре" да бъдеш..
В предаването "Гласът на времето" се говори за пролетта, настъпила и в астрономичен смисъл, но и за измеренията ѝ във философски, митологичен, литературен аспект. Свързваната с пролетта представа за избухване на виталната енергия се илюстрира с произведения на фолклора, поезията и литературата, а прословутият стих на Дилън Томас – "онази сила, дето..
Авторът, който представяме в това издание на "Тийн Тайм", е Петър Павлов – ученик на писателката и драматург Яна Борисова. Ето какво споделя тя за последната му книга: "Ти" е подслушан разговор за интимността, който осветява нетрайните и поради това – така необходими ни пространства на нежност. Малки истории, които се редуват с хайку поезия...
Петър Павлов работи в ИТ сферата, но носи сърце на поет. През 2014 година излиза от печат първата му стихосбирка. Петър участва в национален конкурс за хайку и публикува в списание "Хайку свят". Признава, че душата му е в поезията, където намира музиката в смисъла, а не в думите, които са само проводник на магията. Извън духовните..
"Колцина от нас са допускали или знаели, че Айрис Мърдок, майсторката на художествена проза и на няколко философски съчинения, е писала и поезия? Представя..
Стотици журналисти и служители в Радио " Свободна Европа " , Радио " Свобода " и " Гласът на Америка " получиха преди седмица имейл, в..
Матийо Саглио - френският челист, установен в Испания, е един от последните ни "кръстници". Сега ни изненадва в един дуетен албум със своя брат, Камий. Той..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg