Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дора Галор разказва на децата за спасението на българските евреи

БНР Новини
Снимка: личен архив

Дора Галор е детски писател и певица. Родена е в Израел в семейството на български евреи. Една жена, която вярва, че е дошла на този свят с мисията да съдейства за прехода от агресията на 20 век, към духовността на следващите векове. Слушала е много от роднините си за спасяването на евреите от България и на днешния етап разказва този исторически факт като приказка на малките деца в Израел. Сигурна е, че точно подобен род приказки ще възпитат идващите поколения на човечност и доброта.
Близките на Дора са преживели  трудните времена на 1943 година, когато по искане на хитлеристка Германия трябвало да бъдат депортирани в лагерите на смъртта. Почти били тръгнали с ешелоните към Германия и Полша, но също както в приказките, нещата се обръщат в полза на евреите, пускат ги и те си остават в Града на тепетата. Именно там, на главната улица, няколко години по-късно, младежите Джина и Яко се срещат и се влюбват, разказва дъщеря им Дора.
Дългогодишната преподавателка Дора Галор днес е популярен в Израел детски писател. Най-известни са малките ѝ герои Гал и Ор и техните приключения в страната Сабаба. Скоро нейни детски книги ще излязат и на български език. Тя смята, че е родена с мисия и тази мисия е да подготви почвата за един бъдещ по-добър свят, в който няма да има войни, тероризъм и други подобни грозни неща. Макар, че стои здраво стъпила на земята, разбира се знае и за всички проблеми на съвременното човечество. И все пак твърдо вярва, че идва едно по-духовно поколение, което ще има други идеи за живота.
Освен, че разпространява българската култура, под формата на изпълнявани от нея народни песни от България, Дора Галор от няколко години насам търси корените на древния си род. Родът ѝ идва от Испания, през Италия и накрая стига до Казанлък и Пловдив в България. Пише документален роман, в който освен средновековните истории, основно място в него ще заеме и българската следа в рода.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25