Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Врачанският музей търси средства за археологически разкопки във Видинско

Георги Ганецовски на обекта край Майор Узуново през 2013 година.
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Регионален исторически музей - Враца кандидатства пред Министерството на културата за целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания на раннонеолитното селище в местността "Градец" при видинското село Майор Узуново. Интересът към обекта е породен от сходството му с раннонеолитното селище в местността "Валога" при село Оходен, община Враца, и обекти в съседна Сърбия, обясни директорът на музея Георги Ганецовски:

"Най-напред откритията в раннонеолитния обект при Оходен, които дадоха съвсем нови данни за появата на първите земеделци в сегашната територия на Северозападна България. Още тогава направи впечатление, че районът на Видинска област е като бяло петно. Подобни обекти логично би трябвало да присъстват, но не бяха локализирани. Предивид обстоятелството, че от другата страна на Тимок, в днешна Източна Сърбия, има доста любопитни подобни обекти, които касаят именно началото на този период. Естествено закономерното се случи, бяха локализирани няколко подобни обекта във Видинско, като единият през 2013-та стартира като спасителни проучвания заради сериозна иманярска намеса, продиктувана от наличието и на други, по-късни обекти."

Находки от раннонеолитното селище край Майор Узуново.

Въпреки пораженията от иманярската дейност, спасителните разкопки край Майор Узуново дават изключително интересни резултати.

"Обектът  определено дава връзка между откритията в днешна Източна Сърбия и откритията при Оходен, като бяха локализирани и много сходни археологически структури както като форма, така и като материал, така и като датировка. През миналата година на мястото бяха извършени геомагнитни проучвания съвместно с апаратура и екип на Нов български университет, което ни даде възможност да локализираме някои от археологическите структури, въпреки сериозното посегателство върху културните пластове. Дори на геомагнитните снимки се вижда работа с тежка верижна техника, което е недопустимо. Така или иначе, мисията на археолозите е да се спаси каквото може от информацията. Имаме прекрасно сътрудничество с Регионален исторически музей- Видин и всичко, което се открива както като документация, така и като движимо културно наследство, постъпва в архива и фондовете на Регионален исторически музей- Видин."

Ако Министерството на културата предостави необходимото финансиране, археолозите ще продължат проучването на интересния обект край Майор Узуново през септември и октомври тази година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15

Стратегия на общуването с Таня Масалитинова

Може и да не е за вярване, но за тези 30 години предаването "За думите" преживя доста изпитания, прераждания и премествания на началния час, докато стигне дотук. Хубавото на тази сложна биография е, че никога не сме имали комфорта да се отпуснем блажено и да заседнем в рутината. През 1997 г. след поредното прекрояване на програмата,..

публикувано на 23.07.24 в 10:26

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05

Стефан Цанев: Езикът крие в себе си някаква магика

Един от гласовете, които пазим в богатия звуков фонд на предаването, е на големия писател, драматург и поет Стефан Цанев. Според изследване на "Галъп интернешънъл" той беше най-четеният български поет през 1995 г. В предаването, което през 1996 г. все още се казваше "Какво се крие зад думите", писателят внесе своя оригинален поглед към този..

публикувано на 02.07.24 в 10:12