Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От „Интернет на нещата“ към интернет на всичко?

БНР Новини
Снимка: pixabay

Напоследък все по-настойчиво в публичното пространство се говори и пише за т.нар. „Интернет на нещата“, за облачни технологии и преминаването в бъдеще от 4 G към ново поколение – 5 G мобилни мрежи.
С какви рискове за личната ни сигурност и свободи е свързано обединяването на тези нови възможности, които превръщат всекидневните вещи в услуги и произведения на програмирането? Ще се видоизмени ли човешкото поведение в инженерен проект при петото поколение за безжичен мобилен достъп и по какъв начин ще се осъществява регулацията на интелигентните интерактивни предмети, които събират информация за своя собственик?
Отговорите търсим заедно с доктора по приложна философия в университета Боулинг Грийн и изпълнителен директор на Българския център по биоетика Ася Паскалева.
И още една тема в контекста на съвременната цифровизация: грумингът, секстингът, кликбайтването като заплахи за деца и тийнейджъри в Мрежата. Коментират Емануил Георгиев от фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Цвета Брестничка от асоциация „Родители“ – две организации, обединили съвместни усилия за решаването на тези проблеми в Центъра за безопасен интернет.
„Златното сечение“: магистърът по управление на информационните системи Марио Паскалев – как дигиталната добавена реалност трансформира научните методи и характерът на научната работа в наши дни?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14