В европейската традиция за баща на историята е смятан древният грък Херодот, но според митичните представи на елините самата история си има муза, при това Клио е дъщеря не на кого да е, а на богинята на паметта Мнемозина и бащата на всички богове и хора Зевс. Митологичното обожествяване на паметта в женски род не е случайно: жената е тази, която преди всичко в далечното минало е призвана да съхранява родовата памет. Достатъчно е да си спомним вярната Пенелопа, която всяка нощ разплита изтъкавания през деня погребален саван на своя свекър Лаерт, за да дочака странстващия не само в пространството, но и във времето Одисей по пътя към родната Итака, но и в самата одисея на това „вечно завръщане“, главен герой отново е вездесъщата памет, от която хитроумният герой не се отрича, въпреки че среща по пътя си ужасяващите Сцила и Харибда, омагьосващите сирени, даже щастливи народи без памет като прочутите лотофаги.
За всичко това разказва в разговора си с Василена Мирчева Доротея Табакова от катедра „Класическа филология“ в Алма Матер, която коментира в контекста на древната мъдрост и съвременните тенденции в образованието, които се опитват да пренебрегват ролята на паметта.
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..
Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg