Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нанотехнологиите в медицината

БНР Новини
Докъде стигнаха нанонауките при разработването на нови възможности за диагностицирането на различни болести?
Снимка: Phys.org

Съществува едно микроскопично ниво, което се измерва с милиардни части от метъра. На това ниво с помощта на науката без Дядо Коледа и митичния Давид, преборил Голиат, „джуджетата“ променят някои свои особености и се превръщат във своеобразни „великани.“ Става дума за т.нар. „нанониво“(от гр. „нанос“ – „джудже“).

Докъде стигнаха нанонауките при разработването на нови възможности за откриване на специфични протеини, свързани с диагностицирането на различни болести? Ще ни помогнат ли да се преборим със злокачествените тумори, без да се стига до увреждане на здрави клетки и тъкани в процеса на лечение, както и при щадящи пациентите неинвазивни хирургически операции? Или в случаите, когато е необходимо регенериране на нова костна тъкан? И оправдани ли са страховете на някои, че покрай всичко това вместо да „изпишем вежди“, ще „извадим очи“?

Разказва проф. д-р Ана Пройкова от СУ „Св. Климент Охридски“, член на Научния комитет към Европейската комисия за оценка на риска на здравето и околната среда, председател на Националния координационен съвет по нанотехнологии и ръководител на Лабораторията за високопроизводителни изчисления на София Тех парк.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50

Как се става шампион по информатика?

Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".  Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното..

публикувано на 10.10.24 в 18:00

Думи от Велики Преслав

Едва ли са много хората извън кръга на учените – историци, археолози, езиковеди и т.н., които ще знаят нещо много повече от най-общите представи, останали от ученическо време, за така наречения "златен век" на българската писменост и култура, за Велики Преслав, за преславската книжовна школа. В същото време изследователите продължават да разширяват и..

публикувано на 10.10.24 в 09:21