Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал на солта – едно различно усещане за море и за рожден ден

БНР Новини
Снимка: saltoflife.biodiversity.bg

Денят на празника е 10 август 2018 г., а мястото – лагуната на Атанасовското езеро. Намира се на „шепа разстояние“ от черноморския бряг и Бургас. На практика, езерото е разделено от асфалтов път на две части, но то остава единен жив организъм. В него по удивителен начин се вплитат солени и сладки води, уникална природа: птици, риби, растения и човешката дейност.
Тъкмо тази интересна симбиоза става повод за появата на туристическата атракция „СимБиотично“ – едно пре-любопитно пространство. То не е музей, нито информационен център, а интересна смесица между двете, която информира, образова и вдъхновява посетителите. Те могат да видят, пипнат и вкусят изделия, свързани със солта, както и да послушат гласове на пернатите обитатели на лагуната, да се запознаят с историята на солодобива в езерото. За малки и големи има образователни игри, кът със сувенири, Морска библиотека, която може да бъде четена на хамаците отвън или на плажа наблизо. За любознателните посетители е организиран и дигитален архив, който предлага документи от живота на солниците, статии, свързани с езерото, както и стари карти на Черно море.

През 1980 г. северната половина на езерото е обявена за резерват. Следващата година южната половина и територии покрай бреговете на езерото са обявени за буферна зона. През 1984 г. Атанасовското езеро е обявено за Влажна зона с международно значение, съгласно Рамсарската конвенция, като през 2003 г. територията на Рамсарското място е разширена. През 1989 г. територията е обявена от BirdLife International за Орнитологично важно място.

Лагуната има много почитатели и приятели. От 19 до 25 август 2018 г. за 30-и пореден път в помощ на Атанасовско езеро и неговите обитатели се организира бригада, за да се подобрят местата за гнездене и почивка на птиците в крайбрежната лагуна и да се обучат младите участници в най-важните принципи на природозащитата.

Фестивалът на солта е друга форма да се открои значението на езерото. Как се добива морска сол по стара технология? Колко тежи солничарската количка, когато е празна и когато е пълна? Гостите имат възможност да влязат в ролята на солничари, макар и за един ден, да се повозят на солничарско влакче, да надникнат в тайните и на други професии, свързани с приложението на солта, например за направата на различни козметични средства за разкрасяване, като сапун с морска сол. Ще могат да се намажат с лечебна кал от езерото и така да станат част от неповторимия ленд арт пейзаж. Ще има още много артистични и познавателни неща, свързани със солта, лагуната и нейните обитатели.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20