Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологически приключения в Хераклея Синтика

БНР Новини
Ирина Вагалинска в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков
Може да ги направите и от… разстояние, благодарение на един малък, но ентусиазиран екип. Състои се от двама души, които на доброволчески принцип качват на електронна платформа новини от археологическите разкопки. Това са Ирина Вагалинска, редактор на книги и журналист с над 20 години практика в медиите на тема „Археология“; другият член на екипа е гл. ас. д-р Сирма Александрова, по професия археолог, от секция Антична археология на Националния археологически институт с музей – БАН. Сирма Александрова обикновено е на терен, тъй като е и заместник-ръководител на разкопките в Хераклея Синтика. Археологическият обект е на стратегическо място от гледна точка на древната история и на настоящето. Намира се при Рупите, по пътя България – Гърция, недалеч от границата. Обектът е благодатен на археологически материал. Искате да знаете защо тъкмо тук е съществувало много тачено и посещавано светилище на богинята на бързото възмездие Немезида? А как изглежда „помпейското“ червено на мазилката в едно от светилищата на форума в древното селище? Кои са най-новите находки, разкриващи модните пристрастия на елегантните дами от далечното минало? Любознателните приключенци могат бързо да получат не само актуални новини от обекта, но и да „разгледат“ находките, качени в клип на медийната платформа Archaeologia Bulgarica. Така почитателите на тази трудна, но увлекателна професия, могат да се почувстват като част от експедицията.
Още за виртуалните приключения, както и за възможността непрофесионалисти реално да се включат във всекидневието на археолозите, за новите идеи на екипа, разказват Ирина Вагалинска и гл. ас. д-р Сирма Александрова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20