Екпертите твърдят, че от всички видове в дивата природа, които някога са обитавали Земята, повечето са изчезнали, като с голямата част от тях това се е случило постепенно, при т.нар. „фонови измирания“ в процеса на еволюцията. Само че досега са регистрирани и пет случая на масови измирания на видове. Последното от тях е довело и до заличаването на динозаврите от планетата – при това редица изследователи вече се обединяват около идеята, че прословутият астероид, поразил навремето полуостров Юкататан е бил само „последният пирон в ковчега“, тъй като по една или друга причина съдбата им е била предрешена.
За жалост, от началото на ХХ век биосферата се е лишила от повече от 400 животински вида, а в наши дни те изчезват с още по-бясно темпо като текущите изчезвания са около 50 пъти по-високи от очакваните фонови нива. Затова вече не са никак малко специалистите, които изчисляват наближаването на нов критичен праг, след който ще започне следващото необратимо масово измиране. Намират се дори такива, които твърдят, че то вече е започнало. Толкова тревожна ли е наистина екокартината и до каква степен природата може да справи с безскрупулния човешки натиск благодарение на своята виталност?
На Световния ден за защита правата на животните разговаряме със зоолозите Николай Симов и Марио Лангуров.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg