Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредният скандален случай с дете

БНР Новини
Захари Генов, Анелия Торошанова и Йордан Тодоров (отляво надясно)
Снимка: Росица Михова

През последните години се наблюдава тенденция на увеличаване на сигналите и жалбите за деца в риск, като причините са влошените взаимоотношения и спорове за родителски права, а жалбите най-често се подават от самите родители. Християн Христов от Стара Загора е баща на 10-годишен син. Преди месеци детето беше настанено в социална институция при двама живи биологични родители.

„Видях как го дърпа един социален работник и полицаи. Изведнъж детето се отскубна. Цялата ситуация се прекрати от един прокурор, който не можа да издържи на видяното. „Не искам при мама, не искам да отида там, спасете ме“ – това бяха виковете на сина ми“. Чрез полицейска закрила детето беше настанено в Дом за настаняване от семеен тип. Сега го виждам всяка сряда по половин час“. Това сподели бащата Християн Христов пред слушателите на „Законът и Темида“.

В предаването беше поканен за коментар представител на Дирекция „Социално подпомагане“ – Стара Загора, но това не се случи, а от пресцентъра на Агенцията за социално подпомагане изпратиха до екипа на предаването становище, в което се казва, че отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ – Стара Загора работи по случая от 2015 г. Към настоящия момент спрямо детето е предприета мярка за закрила по реда и условията на Закона за закрила на детето, която гарантира неговите права и интереси. За детето е осигурена закрила и психо-социална подкрепа.

Ще чуете личната история на Християн Христов, а също така и коментарите на Йордан Тодоров, председател на Фондация за защита правата на децата и на експрокурора, адвокат Захари Генов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21

Първоначалната мотивация да посегнеш към дрогата е положителното очакване

"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..

публикувано на 05.02.25 в 08:05