Почти 4 десетилетия след първата си премиера, пиесата на Йордан Радичков „Опит за летене“ отново е на сцената на Народния театър и се играе при голям успех. Сагата за един странно пребиваващ в Балкана самолетен балон и цялата история около него е все така жива. Йордан Радичков така добре описваше онзи балкански манталитет на хора-индивидуалисти и особен тип мечтатели от село…
„Опит за летене“ – под съвременната режисура на Стоян Радев, продължава да бъде и смешна, и драматична история за преследвачите на един откъснал се от фронтовете на Втората световна война балон… Преследвачите са хора балканджии, съвсем обикновени и простовати, които решават да полетят с този балон. И така всички герои: даскал Киро, хаджи Аврам, Аврамовица, Петър, Павел, Петлето поне за малко стават мечтатели, също като прочутите първи пилоти в света.
През 1979 г. „Опит за летене“ е поставена за първи път в Народния театър, а после е играна с голям успех почти в цяла Източна Европа. Дали сега през годините нещо е променило разказа за балона и неговите преследвачи? Сигурно, защото днес всичко е така различно от далечната 1979 година. Но основното е ясно за всички по думите на самия Радичков: „Всички митове са създадени от простолюдието, смесица от въображение и невежество, и една постоянна мечта човек да се откъсне от мизерния и презрян земен живот“.
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg