„В продължение на 25 години много хора по време на безброй конференции са говорили за климатичните промени и са молили лидерите на нашите нации да спрат изхвърлянето на вредни емисии в атмосферата. Очевидно това не е помогнало след като количеството на вредните емисии, които продължават да се изхвърлят в атмосферата, не спира да нараства. Ето защо аз няма да моля правителствата за нищо, а ще помоля медиите да започнат да говорят за това явление като за криза, каквато то е. Ще помоля хората по света да осъзнаят, че управляващите в цял свят ни предадоха, защото сме изправени пред екзистенциална заплаха и нямаме време да продължаваме да вървим по този път.“ – каза шведската ученичка Грета Турнберг в реч пред протестиращи ученици (и не само) пред Европарламента в Брюксел. Вече цяла година Грета Турнберг всеки петък вместо да ходи на училище протестира пред Шведския парламент против замърсяването на околната среда и климатичните промени.
„Защо трябва да учиш и да се подготвяш за бъдещето, когато може и да нямаш бъдеще?“ – с този риторичен въпрос водещата Ива Дойчинова се обърна към своите гости в студиото на „Нашият ден“ - Георги Стефанов от Световния фонда за дивата природа и Антоанета Йотова, изследовател в областта на политиките за реагиране на промени в климата, които тя беше поканила, за да коментират протеста и речта на Грета Турнберг.
Георги Стефанов напомни, че това не е първият случай, когато деца протестират срещу климатичните промени. Той напомни, че през 1992 година именно речта на едно 12-годишно момиче – Севърн Сузуки, произнесена на конференцията за Устойчивото развитие на ООН в Рио де Жанейро, успява до голяма степен да преобърне преобладаващото дотогава обществено мнение и да постави в центъра на вниманието на световното обществено мнение проблема за климатичните промени. Явно децата могат да играят изключително важна роля за оформянето на нашата визията за бъдещето и за мобилизирането на обществото в борбата за това бъдеще. Още повече, че днес новите информационни технологии и новите медии разкриват нови възможности и засилват тази роля.
Антоанета Йотова: „Мога само да се възхищавам и да приветствам това, което казва Грета. То е много точно, защото всъщност моето поколение трябваше да направи тези промени, но то се провали. Моето усещане е точно токова. Целият въпрос сега е как тази енергия, която тя генерира, а тя наистина е огромна и позитивна, да я подкрепим и да я насочим така, че тя да се превърне в дела.“
„Дебатът има или няма климатични промени и какви са причините за тях продължава вече близо 50 години – каза Георги Стефанов в студиото на „Нашият ден“. И е странно, когато някои хора се опитват да отричат отговорността на човечеството за тези промени, особено след като научните доказателства, сателитните наблюдения, прегледа на геоложките промени в миналото всичко доказва, че промените се дължат на човешкия фактор“.
Ива Дойчинова обобщи проблема с думите, че се прави политически възможното, а не необходимото.
Какво още казаха Георги Стефанов и Антоанета Йотова за речта на Грета Турнберг и за климатичните промени можете да чуете в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg