Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Артистичният свят на Божидар Бончев

БНР Новини
Снимка: artegallery.eu

„Диапазонът на фантазни съчетания у Божидар Бончев е наистина неизчерпаем. Традиции, култури, народи, Изтокът и Западът, ниското и високото – като у един постмодернист живеят органично в неговото съзнание. Тази сплав от толкова различни образи обаче има определен характер и в нея разпознаваме стила на Божидар Бончев“.

Тези думи на доцент Ружа Маринска, изказани при откриването на изложбата на Божидар Бончев в галерия „Арте“ ни въвеждат в огромния, изключително богат като посоки и изразни средства, художествен свят на този художник. 

Фактически той създава артобекти, въоръжен с цялата палитра от художествени средства – керамика, живопис, скулптура. Завладяващо е умението му да съчетава форми и цветове, геометрика с арабеск, рисунка с петно, предадено в точен, изразителен и звучен колорит. Измина времето, когато деляха изкуството на изящно и приложно. 

При този истински артист, който преминава сякаш през хилядолетната история на керамиката, са съчетани неочакваното и познатото, иронията и днешния ни социален статус. Използва спокойно и черни като земята или бели тонове, огънати глинени листове, странни същества, дошли от небитието или Космоса, които обаче стоят живо и непосредствено, като една своеобразна калиграфия, както казва още доцент Ружа Маринска. 

Творбите, които сме виждали в друга негова изложба – те са едновременно и вази, и храмове, те са жест и към археологията и рисунките по египетските пирамиди, и произведения на бъдещето, на мечтаното. С тези свои идеи и превъплъщения виждаме Божидар Бончев като гражданин и артист на света – с изложбите и наградите си от Вашингтон, Ню Йорк, Финландия, Мексико, Гърция, Австрия, сега и в Китай. Защото е поканен да работи за два месеца и да направи изложба в едно прочуто място с особения си вид керамика там.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00
Александра Георгиева

Големият приз на "Речни ноти" е за Александра Георгиева от Бургас

Александра Георгиева от Бургас спечели голямата награда на 23-ото издание на Международния конкурс "Речни ноти", който се проведе в Тутракан. Наградата ѝ беше връчена от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщават организаторите за БТА. Тази година в конкурса участваха над  100 млади изпълнители  от цялата страна, Полша, Румъния и..

публикувано на 26.08.24 в 11:47

Възпитаници на НХА с изложба на "Аполония"

Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Експозицията ще бъде подредена в Художествена галерия – Созопол от 28 август до 7 септември , съобщават от НХА. По думите на екипа изложбата представя дипломни работи и проекти на студенти от специалностите..

публикувано на 26.08.24 в 11:14
 Център

За връзката между Габрово, текстила и съвременното изкуство

Габрово е познат е като люлка на светското образование. Неслучайно градът е наричан "българският Манчестър". Това е мястото, където се случва индустриализацията в  България. Едно от ключовите места за първите машинни производства, както и развитието на текстилната индустрия и кожарството. Това припомня  в "Домът на музите" културологът и куратор..

публикувано на 26.08.24 в 10:12