Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 години членство на България в НАТО – постижения и перспективи

БНР Новини

Днес се навършват 15 години от членството на България в НАТО. По този повод Ива Дойчинова разговаря в „Нашият ден“ с политолога Георги Киряков и председателя на Атлантическия клуб Соломон Паси.

Георги Киряков: „В началото имахме огромна нужда да се присъединим към някой блок, най-малкото защото Варшавския блок се беше разпаднал, а ние имахме сериозни отбранителни проблеми, предвид ситуацията в съседна Югославия и войните там, които години наред тормозеха Балканите. България беше в сериозен пактов вакуум, тоест тя не беше присъединена към никой. Всъщност имаше само един съюз и това беше НАТО, заради разпада на цялата останала система – военна и политическа. А България е длъжна да бъде част от някакъв по-голям външно-политически блок. Най-малкото защото е уязвима.“

Като един от проблемите, пред които обаче е изправен днес НАТО, Георги Киряков посочи, че сега наблюдаваме как  съюзът започва сякаш да губи доверие в страните членки и преди всичко в САЩ, мнение, което беше изразено от президента Доналд Тръмп и което намери широк отглас и предизвика бурна реакция в Европа.

Соломон Паси: "През тези петнайсет години, които изминаха от членството ни в НАТО, си мисля, че като че ли след Априлското въстание през 1876 година има пет големи национални усилия, постигнати с национален консенсус и обединили националната енергия. Това са Освобождението, Съединението, Независимостта, членството в НАТО и членството в Европейския съюз. Тези пет залога трасират пътят на България за следващите десетилетия и много се надявам, че Европа няма да се поддаде на популизма, както това стана през 2016 година във Великобритания и Европейският съюз и НАТО ще се развиват по логичния си път – напред и нагоре."

За опитите на Доналд Тръмп да омаловажи и принизи ролята на НАТО Соломон Паси каза:

"САЩ са демокрация и не се свеждат само до една от своите институции –  до своята президентска институция и до един от своите президенти. Демокрация е имало и преди Тръмп, ще има и след Тръмп. И както видяхме, в момента в който той понечи да спомене нещо за излизане от НАТО, Конгресът веднага го контрира със законодателен акт и пресече каквито и да е илюзии в тази посока. Нещо повече, самият Тръмп излезе с една много сериозна инициатива, бих казал, ако тя бъде подета като цяло от НАТО. Това беше инициативата да покани Бразилия за член на НАТО."

Още за пътя, който България измина през тези 15 години от своето членство в НАТО, както и за проблемите и перспективите, пред които е изправен днес Алиансът, можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08