Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

| обновено на 26.07.24 в 12:13
Снимка: БТА

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35.

За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена с техните нужди. Академията за учители е организирана от Асоциация "Български език – език европейски" и Интернационалната асоциация "ЕдюкАрт" с подкрепата на Министерството на образованието и науката.

В ефира на "Нашият ден" се включват Вяра Михайлова, една от авторите на обучителната концепция, както и Любина Папазова, преподавател в детска градина "Зайченцето бяло" в Париж и участник в Академията.

"От години знаем, че учителите в българските неделни училища имат нужда и желание да надградят знанията и уменията си за преподаване на български език зад граница. Много от учителите не са филолози или българисти, което прави нуждата още по-голяма. Децата, които посещават българските неделни училища, все повече са с ограничен достъп до български език вкъщи. Много от тях са във второ и трето поколение в чужбина и изучават езика по-скоро като втори или чужд. Затова има потребност учителите да отговорят на тази нужда", споделя Вяра Михайлова.

"Академията е целогодишна и предлага продължителна подкрепа за учителите. Има групи за начален училищен етап и предучилищен, като сесиите са съобразени с нуждите на учителите и съответната възрастова група на учениците. Започваме с интензивно въвеждащо обучение на живо в София. След това, в рамките на учебната година, учителите ще имат възможност да прилагат наученото, да събират обратна връзка и да надграждат в рамките на четири допълнителни онлайн сесии", допълва Михайлова.

"Ние учим много чрез преживяване. Участниците влизат в обувките на учениците и чрез дейности на чужд език си дават сметка какво означава за децата, когато не владеят езика достатъчно добре", споделя Любина Папазова в ефира на "Нашият ден".

Инициативата за академия за учители в български неделни училища е значителна стъпка към предоставянето на необходимата подкрепа и обучение за учителите, работещи с български деца зад граница. С целогодишната си програма, тя предлага иновативни методи и възможности за надграждане на професионалните умения, които ще допринесат за по-успешното преподаване на български език и култура. 

Как се организира подобно събитие, можете да чуете от разговора с Камелия Конакчиева-Трибулен, ръководител на учебните заведения, действащи към Асоциацията "Български език – език европейски" в Париж, Франция. 

Чуйте разговорите в звуковите файлове. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08

Израел, когато войната я нямаше

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя". Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия. "Израел е първата "западна" страна, която посетих...

публикувано на 26.07.24 в 08:10

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24