Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

| обновено на 26.07.24 в 13:46
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.
Снимка: БНР

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост.

"Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски приказки, и обещава да завладее сърцата на всички, които обичат да мечтаят и откриват нови светове.

В книгата родителите на Гошко и Мими, главните герои, проучват пътните карти и чертаят планове за следващото си приключение. Докато те планират, любопитните деца се взират в смълчаното море и чакат с нетърпение. Те знаят, че морето само привидно мълчи. През нощта то не спи, а отваря вратата на тайния си живот и разказва на сънуващите. Водата, макар и да изглежда обикновена, крие в себе си множество тайни, вълшебства и мъдрост. Чрез страниците на тази книга, малките читатели ще разберат, че водата може да бъде суха и ще открият, че целият морски свят е населен със същества, които донякъде приличат на нас – те имат свой език, мислят, чувстват, страдат и обичат. Един умен и добър делфин винаги е готов да помогне на изпаднали в беда земни деца, откриватели и мечтатели.

В предаването "Нашият ден", в рубриката "Разговорът", Лилия Старева сподели повече за вдъхновението за "Морски приказки". Тя разказва за 9-годишните герои и техния приятел – делфин, които имат неограничена фантазия и възможности да пътуват и мечтаят в сънищата си.

Старева обяснява, че водата, според героите, е жива, защото в нея присъстват различни царства и същества. Изборът на имената на героите също не е случаен – Мария е най-разпространеното и най-святото женско име, а Георги е символ на победоносец и герой.

Децата в приказките на Старева приемат своите приключения като истина. Героите в книгата побеждават, но не със сила, а с любов и чувство за дълг да защитават. В края на романа, Гошко се превръща в Георги, който има силата да прекръсти един принц от Злотан в Златан и да му вдъхне златна доброта.

"Морски приказки" вече може да бъде намерена в книжарниците и обещава да стане любимо четиво за всички, които обичат магичните светове и приключенията.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08

Израел, когато войната я нямаше

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя". Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия. "Израел е първата "западна" страна, която посетих...

публикувано на 26.07.24 в 08:10