Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолии

БНР Новини
Арканджело Корели и партитура на неговата Фолиа

Темата ни днес е „Лудостта“. Музиката също има своята си лудост, известна е с кодираното име Follia. Танцовата фолия си е фолия и на немски, и на италиански, и на френски и испански, най-вече – на португалски, което идва да покаже, че лудостта (особено музикалната) не познава граници.

Преди 500 години, тъкмо на португалската земя се е родила фолията с особено натрапчив ритъм, толкова опияняващ, колкото средновековието повелявало, за да могат мъжете да нахлузят женски одежди, да грабнат звънци, кастанети, кречетала и какво ли още не, стига да произвежда страхотен шум и да заиграят в нечувана, невиждана вакханалия.

Изглеждали толкова освободено-предизвикателно, че мнозина ги мислили за напълно полудели, лишени от разум (оттук идва и името Follia, в превод: безразсъдство). И как иначе: тогава, в тези векове, да излезеш извън нормите е било наистина чиста лудост. Така е дошло и името на едноименния танц.

Предлагаме Ви музика от Арканджело Корели, Алесандро Скарлати, Жан-Батист Люли, Марен Маре; изпълнения на Грегорио Паниагуа, ансамбъл „Атриум Музика Де Мадрид“, Том Кокрън, Дейвид Ковърдейл, Влади Ампов „Графа“, „Уайтснейк“.

Вторник, 4 юни, 23.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05