Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кундалини йога

Снимка: архив

Кундалини йога е древна система, която помага да се възстанови хармонията в организма и да се задейства скритият ни психически и физически потенциал. Целта на практиките е да активизират изначалната ни енергия, символично изобразявана като змия от огън, навита в основата на гръбначния стълб. Дишането отразява нивата на напрежение и отпускане. Дишаме учестено, когато сме ядосани; задържаме дъха си при страх; задъхваме се, когато се шокираме; задушаваме се, когато сме отчаяни. Обратно, вдишваме дълбоко при облекчение. Практикуването на дихателни упражнения за осъзнаване на дишането, забавяне, нормализиране и задълбочаване на вдишвания и издишвания, води до утихване на ума и отпускане на тялото. Самостоятелно практикувано или не, с дишане наистина се постигат резултати.

В следващите минути ще разберем - как да станем по-добри ученици на живота. Ще  ви запознаем с Галина Стакева, тя е акредитиран преподавател към Френската федерация Тантра кундалини йога Еколь ду Тантра, основана от френския тантрик и психотерапевт Ананд Шараби. Галина се занимава с кундалини йога по учението на Йоги Баджан от 15 години, като ученичка на Ваня Семкова, Жан Жак Ригу и Никол Барер. Галина е човек с много хобита и занимания, съчетава у себе си математическо мислене, притежава ръката на художник и работи в сферата на високите технологии. Успокояването на ума, събуждането и балансирането на потенциалната енергия в тялото, осъзнаването и абсолютния покой са възможни!  

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26