Добре дошли в Червения апартамент в София! С този разказ се посрещат гостите на най-новия музей в София, който ни праща директно в миналото.
По-точно – в миналото на едно средностатистическо българско семейство - в дома на Елена, Пламен и Боян Петрови. И още с влизането започват историите.
В Червения апартамент ще ни разходи Валери Гюров и ще ни каже как се ражда тази идея, колко дълго време отлежава, каква история разказва всеки един предмет. Защото това е музей, пълен с предмети, които ни връщат в онова време – телевизор с архивни кадри, стари вестници и албуми със снимки, велосипед Балканче, грамофонни плочи на "Лед Цепелин" и книги на Висоцки и Булат Окуджава…
Класацията на Университета Станфорд, която проследява работата на близо 1600 учени от целия свят, отличи сред първите 2% – 12 учени от Софийския университет, 25 от БАН и 13 от други висши училища в страната. „Това, че 50 български учени намериха място в челото на класацията, а топ 2% е много тесен филтър, означава, че ние сме в отворена..
Почитатели от цял свят на философа, поет и суфи-мистик Джелал ал дин Руми се събират в турския град Коня всяка година през декември да празнуват смъртта му. Да, правилно чухте. Мевляна, както го наричат последователите му, смята кончината си за „Сватба“, защото се жени за вечността. Той казва: „Не жали по мен… Не казвай, че си тъжен… Смъртта ми може..
Новогодишното обещание – този личен ритуал, с които си поставяме цели, които да следваме, не датира от вчера. В началото на годината хората в древността са полагали клетви пред боговете, връщали са заемите и дълговете си. Няма да се връщаме назад в историята, ще потърсим с психолога Андрей Ганев подводните камъни и най-честите причини..
Предшественикът на днешните калкулатори, изобретен преди няколко хилядолетия, отново се връща в живота ни усъвършенстван и с нови функции. Сметалото абак(ус) е основното пособие в изучаването и практикуването на така наречената „ментална аритметика“. С придобиването на опит самият материален предмет става излишен, а овладелите метода..
Познаваме ли Беласица достатъчно добре? „Беласица“ е най-новият природен парк в България, обявен е за защитена територия през 2007 година, но дълго време като че ли остава извън вниманието на една част от хората, които обичат планините, защото се намира в гранична територия. В края на миналата година Българска фондация „Биоразнообразие“ създаде..
Почитатели от цял свят на философа, поет и суфи-мистик Джелал ал дин Руми се събират в турския град Коня всяка година през декември да празнуват смъртта му...
Поведението на политиците, какво ни внушават и какво вижда, чува и разбира обикновеният зрител и слушател? Какво ни показа инаугурацията на Байдън –..
Очите са дадени на човека от неговия Създател не само за да гледа, но и да вижда. Колко често сме се замисляли, като гледаме някого, че той е Божи образ и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg