В разгара на лятото на 1939 г. в Москва е сключен Пактът „Молотов – Рибентроп“, с който се дава действителен картбланш за започване на Втората световна война. Споразумението, чиято подготовка върви от пролетта, е подписано на 23 август и само след 8 дни Вермахтът и Червената армия нападат Полша от запад и изток, поделяйки си я помежду си. Англия и Франция, предпочитайки да си затворят очите пред съветската агресия, но не можейки да сторят същото пред национал-социалистическата, обявяват война на хитлеристка Германия. На най-кървавия конфликт в историята на човечеството е поставено началото. След 6 години светът ще е в руини, а коалицията между водещите западни демокрации Великобритания и Съединените щати, френските сили на генерал Шарл де Гол и сталинския Съветски съюз излиза победител над Третия Райх, милитаристка Япония и Италия на Мусолини. Зловещото противопоставяне е отнело живота повече от 60 млн., 60% от които цивилни. Това обаче не стряска влезлите в нов режим на противоборство между антагонистичните режими на комунистическия тоталитаризъм и демократичните общества, които в опит за премерване на силите влизат във война на Корейския полуостров само 5 години след края на Втората световна война. Конфликтът трае от 20.VІ.1950 г. до 27. VІІ. 1953 г. и отново е зареден с последствия за света, които и досега оказват влияние върху процесите в него.
В „Премълчаната история“ свързваме тези летни трагически дати, за да открием доколко сме се отърсили от моментите на омраза и нетърпимост, довели до толкова жертви и разрушения. Помагат ни за това гостите Тони Николов – философ, журналист, публицист, и Аврам Агов – експерт по Азия и Далечния изток, преподавател по световна история на ХХ век в университета на канадския град Ванкувър.
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg