В разгара на лятото на 1939 г. в Москва е сключен Пактът „Молотов – Рибентроп“, с който се дава действителен картбланш за започване на Втората световна война. Споразумението, чиято подготовка върви от пролетта, е подписано на 23 август и само след 8 дни Вермахтът и Червената армия нападат Полша от запад и изток, поделяйки си я помежду си. Англия и Франция, предпочитайки да си затворят очите пред съветската агресия, но не можейки да сторят същото пред национал-социалистическата, обявяват война на хитлеристка Германия. На най-кървавия конфликт в историята на човечеството е поставено началото. След 6 години светът ще е в руини, а коалицията между водещите западни демокрации Великобритания и Съединените щати, френските сили на генерал Шарл де Гол и сталинския Съветски съюз излиза победител над Третия Райх, милитаристка Япония и Италия на Мусолини. Зловещото противопоставяне е отнело живота повече от 60 млн., 60% от които цивилни. Това обаче не стряска влезлите в нов режим на противоборство между антагонистичните режими на комунистическия тоталитаризъм и демократичните общества, които в опит за премерване на силите влизат във война на Корейския полуостров само 5 години след края на Втората световна война. Конфликтът трае от 20.VІ.1950 г. до 27. VІІ. 1953 г. и отново е зареден с последствия за света, които и досега оказват влияние върху процесите в него.
В „Премълчаната история“ свързваме тези летни трагически дати, за да открием доколко сме се отърсили от моментите на омраза и нетърпимост, довели до толкова жертви и разрушения. Помагат ни за това гостите Тони Николов – философ, журналист, публицист, и Аврам Агов – експерт по Азия и Далечния изток, преподавател по световна история на ХХ век в университета на канадския град Ванкувър.
От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg