Психологическите връзки и взаимоотношения между хората много трудно се измерват и в този смисъл много трудно могат да се подложат на контрол, казва доц. д-р Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализи в предаването „Нашият ден“. Имаме пожелателни наредби, които предполагат едно добро отношение от страна на работодателя към своите работници, най-малко, защото тяхната производителност зависи и от психологическата среда, в която работят, допълва той.
В България имаме развита нормативна уредба, имаме Служби по трудова медицина, които също така в своята функционална характеристика включват и психологическия климат на работното място, стреса на работното място. Но това са трудно измерими величини и много трудно може да се докаже кога един работник наистина е поставен в неблагоприятни психологически условия. Това се вижда едва, когато неговата работоспособност намалява, когато започва често пъти да отсъства по болест по различни причини.
Какво трябва да се промени в работата на службите по трудова медицина в България и защо е необходим по-голям контрол от страна на Министерството на здравеопазването и Регионалните здравни инспекции по отношение на условията на труд – чуйте още в звуковия файл.
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Има какво ли не в живота на настоящите тийнейджъри и очевидно явлението sadfishing е едно от тях. Но какво е това и защо трябва да ни интересува? Социалните медии са неразделна част от живота на тийнейджърите. Но там разграничаването на истинското от фалшивото е много трудно…Все по-трудно. Сред тенденциите, които предизвикват..
За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg